V plejádě české krajinářské školy řadíme Macouna k pokračovatelům Antonína Slavíčka, s nímž se znal i maloval ještě jako chlapec. Školil se nejprve u Václava Jansy a Aloise Kalvody, na pražské Akademii pak docházel k profesoru Vlaho Bukovacovi, u nějž poznal mnoho technických fines v kombinování barev a štětcové technice. Řadíme ho k realistům a impresionistům, ačkoliv jeho výtvarný projev byl značně komplexní.

Oblíbenými štacemi byl Český ráj, okolí Trosek, ale celoživotně přimknul k Českomoravské Vysočině, kde se i usadil natrvalo v obci Svobodné Hamry. A právě širší okolí s přirozeným centrem v Hlinsku mu skýtalo nepřeberné množství krajinářských záběrů. Rád se ovšem také věnoval městské krajině a architektuře, jak dosvědčují zejména pragensie, ale též mnohé partie z Českého Krumlova. Macoun byl všestranný malíř, který svedl namalovat i portrét či zátiší a navíc byl společensky aktivním občanem s vášní pro kopanou. Hlinsko ho tedy připomíná jako regionálně závažného tvůrce, který ale z pohledu dějin umění daleko přesáhl význam místa a patří mu čestné místo v Pantheonu po boku Slavíčka, Pruchy, Kavána, Nejedlého či Rabase.

V Hlinsku otevřeli výstavu Gustav Macoun (1889 – 1934)Zdroj: Deník / Romana Netolická

Doposud největší výstavní projekt Městského muzea a galerie Hlinsko byl zahájen slavnostní vernisáží v pátek 20. září ředitelem MMG Martinem Horákem a kurátorem výstavy PhDr. Michaelem Zachařem. Výstava potrvá do neděle 17. listopadu. Otevřeno je od úterý do neděle 9 – 12, 13 – 16 h. K výstavě Gustava Macouna připravujeme také komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy a to na čtvrtek 17. října ve 14 hodin. U příležitosti výstavy byl vydán také obsáhlý katalog. Vystavené obrazy jsou z většiny zapůjčené ze soukromých sbírek, část expozice tvoří díla ze sbírky MMG Hlinsko a několika plátny je zastoupena také sbírka pojišťovny Kooperativy. Všem zapůjčitelům tímto velice děkujeme a děkujeme také mnohým majitelům Macounových obrazů, na které se již v expozici nedostalo.

Po velice úspěšné letní výstavě Výtvarného Hlinecka, představující tvorbu Luďka Marolda, nyní prezentujeme ve výstavních prostorách dílo dalšího z velikánů českého malířství – Gustava Macouna. Jste srdečně zváni.