I věta "Každej ruskej buran chtěl by českej uran" byla jako reakce na srpnovou okupaci výstižná stejně jako "Lenine probuď se, Brežněv se zbláznil".

Vzkazy Hlinečáků mířily na hlavy polských vojáků, kteří se okupace Československa společně s Rusy, Maďary a Bulhary zúčastnili. Galerie snímků, které jsou uloženy v Městském muzeu a galerii, jistě stojí za připomenutí těžkých chvil československého národa roku osmašedesátého.

Okupace ze srpna 1968 v Hlinsku.
Právě dnes. 55 let od invaze u nás, 544 dní od Ukrajiny. Mráz přichází z Kremlu

Celkem v Československu pobývalo od 21. srpna do začátku listopadu 28 tisíc polských vojáků. Tímto počtem se Poláci dostali na druhé místo – sovětských vojáků tehdy do Československa vkročilo 300 až 350 tisíc. Za Poláky následovali se 17 tisíci Maďaři a Bulhaři se dvěma tisícovkami vojáků. Východoněmečtí vojáci se vpádu účastnili symbolicky se dvěma divizemi, které zůstaly v záloze.

Lidé se scházeli na hlineckém náměstí a hromadně vyjadřovali svůj odpor k okupaci.Lidé se scházeli na hlineckém náměstí a hromadně vyjadřovali svůj odpor k okupaci.Zdroj: Městské muzeum a galerie Hlinsko