Potvrdil to výzkum veřejného mínění, zpracovaný agenturou Sanep exkluzivně pro Deník.

Koalice pro Pardubický kraj vicehejtmana Romana Línka by podle agentury nyní získala 17,5 procenta hlasů, hnutí ANO 17,2 a ČSSD s jejím lídrem a nynějším hejtmanem Martinem Netolickým 17,1 procenta hlasů. Jsou to podobná čísla jako v srpnovém a listopadovém výzkumu agentury Sanep.

S dvouapůlprocentní ztrátou na tento triumvirát se pohybují komunisté a slibných sedm procent by nyní získala stabilizující se ODS.

Další kandidující subjekty už podle průzkumu zůstaly pod pětiprocentní hranicí, nutnou pro vstup do krajského zastupitelstva. A to včetně nyní na krajské úrovní „vládní" SPO náměstka hejtmana Jaromíra Duška či v krajské opozici zastoupené TOP 09. Nad nadějnými třemi procenty podpory ještě v kraji balancuje koalice Svobodných a soukromníků a taktéž hnutí Východočeši.

„Hnutí ANO je však velkou neznámou. Ačkoliv má nyní podporu přes 17 procent, neočekávám, že ve volbách získá výrazně víc. Na rozdíl od řady jiných subjektů je ANO v regionech totiž stále dost nečitelné a personálně nepříliš silné," podotkl politolog Jiří Štefek. Moc ale nevěří ani ve vítězství ČSSD.

Letité pravidlo končí

Krajské volby vždy byly vnímány jako „volby druhé kategorie". Doposud platilo, že v nich byly úspěšnější strany, které byly na celostátní úrovni v opozici a vládním stranám voliči naopak uštědřili políček. Jako například při oranžovém tsunami v roce 2008 nebo o čtyři roky později při posledních krajských volbách.

Letos však zatím vše nasvědčuje tomu, že letité pravidlo vezme za své. Nynější vládní ČSSD a hnutí ANO se udržují na špici průzkumů i ohledně krajských voleb, a to již řadu měsíců. Poslední předvolební průzkum agentury Sanep to jen potvrzuje.

Před ně se vklínila pouze – v našem kraji už tradičně populární – lidovecká Koalice pro Pardubický kraj. Ta je ovšem zase „vládní" stranou na krajské úrovni permanentně už od roku 2000, kdy hejtmanství vzniklo.

„Letošní podpora vládních stran i na krajské úrovni je dána tím, že popularita stran pravicové opozice stále nedosahuje přirozeného potenciálu, jednak stranický systém v zemi probíhá poměrně zásadní proměnou. Třetím faktorem je, že voliči z nepochopitelných důvodů stále považují stranu Andreje Babiše za jakousi ve vládě disidentskou stranu," okomentoval průzkum politolog Jiří Štefek.

Tento vedoucí triumvirát Koalice pro Pardubický kraj – ANO – ČSSD s dvouapůlprocentní ztrátou pronásleduje taktéž voličsky velmi stabilní KSČM, za ní pak už zeje velká díra. Následuje až ODS, která však po letech „půstu" začíná pomalu, ale jistě růst. Nyní by ji v kraji volilo už přes sedm procent lidí.
Ostatní subjekty by se do krajského zastupitelstva už nedostaly. Hořkou pilulku tak možná v říjnu budou muset polykat v zastupitelstvu nyní zastoupené TOP 09 či SPO náměstka hejtmana Jaromíra Duška.

„Budeme se snažit s tím něco ještě udělat. Myslím, že TOP 09 nedokáže srozumitelně prezentovat své názory a částečně také doposud pyká za své předchozí vládní angažmá," řekl lídr „topky" v krajských volbách, pardubický poslanec Jiří Skalický.

Předpovědi

Pokud by však volby dopadly tak, jak Sanep nyní předpovídá, nabízelo by se na pardubickém hejtmanství hned několik variant silných koalic. Zatímco totiž ještě před pár týdny se zdálo, že se už chystají krajské líbánky hnutí ANO a ČSSD, nyní už to na tak jasné spojenectví proti lidovecké koalici náměstka hejtmana Romana Línka nevypadá.

„Myslím, že podpora 35 procent pro současnou krajskou koalici ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj jasně vypovídá o tom, že kraj vedeme dobře, že máme výsledky a že jsou s námi voliči spokojeni," řekl hejtman Martin Netolický z ČSSD, který chce post obhajovat. A úplně ze svých slov vynechal hnutí ANO.
Ještě ostřeji se vyhranil lídr hnutí ANO, současný náměstek pardubického primátora Jan Řehounek. „Já hlavně čtu druhou zprávu, která z výzkumu vyplynula. Totiž tu, že setrvání současného hejtmana ve funkci si v Pardubickém kraji přeje jen 22 procent respondentů. To je výrazně méně, než v řadě jiných krajů," poznamenal.

Možná jde jen o předvolební „kohoutí" tanečky, ostatně do voleb zbývá ještě hodně přes půl roku. Pravdou však je, že minimálně na pardubické radnici koalice ČSSD a ANO už neklape tak skvěle jako dřív. Ostatně, stejně jako v řadě jiných měst v Česku.