U krounské základní školy popukaly v minulých dnech kmeny několika padesátiletých lip. Na vině byl mráz, jenž v Krouně dosahoval hodnot až 26 stupňů pod nulou. „Volal mi jeden zastupitel, ať se přijdu na tu spoušť podívat. Rány vydávané pukajícími kmeny prý byly tak silné, že se bál, že stromy nevydrží a spadnou,“ říká starosta Krouny Pavel Ondra.

Děti mají přednost

Pohled na lípy je teď smutný. Doširoka se šklebící praskliny se táhnou v délce několika metrů od země až do míst, kde začíná koruna. „Hned jsem se zajímal o to, co lípy čeká. Mám k těm stromům citový vztah, vždyť jsem byl mezi těmi, kteří je, ještě jako děti, kdysi pomáhali sázet. Byl bych smutný, kdyby nepřežily, ale na prvním místě je bezpečnost dětí, které se kolem nich pohybují,“ dodává starosta.

Mrzlo, až praštělo

Mrazem puklé listnaté stromy nejsou třeba pro lesníky ničím mimořádným. Málokdy se sice někomu „poštěstí“ být při tom, když kmen puká, ale hluk praskajících stromů stojí i za lidovým rčením „mrzne, až praští“.

Rány na kmenech se obvykle časem zhojí a vznikne útvar, jemuž se říká „mrazová kýla“. Kvalita dřeva, určeného obvykle k dalšímu zpracování, tím často nenapravitelně utrpí.

Stav a bezpečnost lip v Krouně teď posoudí lidé z odboru životního prostředí v Hlinsku i odborníci z CHKO Žďárské vrchy. Po provedení posudků bude rozhodnuto o dalších opatřeních.