Na cestě kolem hradu se v noci nesvítí a já se tam bojím. Proto na mapě najdu cestu kolem hradu a černým kolečkem ji označím. Ale tady se naopak cítím skvěle, dávám si zde rande, proto dávám červené kolečko. O co jde? Město se prostřednictvím pocitové mapy ptá občanů, kde se cítí dobře a kde ne, kde se bojí, kde je to ošklivé, kde tráví, volný čas, kam chodí randit a kde je naprostá nuda.

„Po mém nástupu na radnici, jsem zjistil, že téměř nic se tu nedělá koncepčně a starostové přicházejí a odcházejí a každý chce něco jiného. Ale ta hlavní linka města chybí, ač by měla být určena v široké shodě na dlouhou dobu,” říká starosta Luže Radek Zeman, který na základě tohoto přesvědčení přivedl do města mladého nadějného architekta Davida Krause, držitele několika cen za Stavby roku.

„On mi vyprávěl o jeho známém architektovi Michalovi Kuzumenském, který pobýval s partou kolegů nějakou dobu ve Vodňanech na letní škole. Všichni se na město dívali zvenčí a pak tamním občanům řekli, co je u nich dobře a co by se mělo změnit. Součástí jejich práce byla i pocitová mapa, díky které měli mladí architekti přehled o názoru místních lidí,” pokračuje Radek Zeman, který se vodňanskou studií inspiroval a zavedl ji v Luži do praxe.

Pocitové mapy dostaly místní školy, díky vstřícnosti ředitele Václava Volejníka jsou umístěny v pavilonech Hamzovy léčebny na Košumberku. Jedna stojí u lékařského střediska, kde do ní lepí barevná kolečka především senioři. „Příští týden ve středu zasedá zastupitelstvo města, na které jsme pozvali mladé architekty. Ti přednesou svůj pohled na město a budou připraveni se zastupiteli diskutovat,” dodává starosta.

Pocity žáků 1., 5. a 9. třídy ZŠ v Luži

Každopádně se bude při středeční debatě hovořit o bývalé židovské čtvrti, která má nejvíc černých nálepek na mapě. Lidé mají v tomto místě nepříjemné pocity - v lokalitě totiž žijí sociálně slabá komunita. Nemovitosti chátrají a jejich obyvatelé většinou ani nemají vztah k úpravě veřejného prostranství.