Silný vítr, sníh zkomplikovaly situaci na pětatřicítce. Už večer stály na silnici v jízdním pruhu odstavené kamiony. U Janova bylo na vozovce naváto až dvacet centimetrů sněhu a podle svědků to bylo v noci i půl metru, jak silný vítr vál. „Silnice I/35 je z Litomyšle neprůjezdná. Objízdná trasa neexistuje, protože je zavřená silnice i na Strakov. Zatím nevíme, kdy se podaří silnici otevřít,“ sdělila policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Silničáři vyhlásili pro okres Svitavy kalamitní stav. Příčinou je sněžení a odstavené kamiony na silnici I/35 z Litomyšle do Moravské Třebové. „Silnice I/35 je zatím pro osobní dopravu průjezdná, nicméně pro ranní dopravní špičku se očekává zhoršení situace, která může vést až k neprůjezdnosti této důležité silnice," informoval ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. A to se také stalo.

Očekává, že se dopravní problémy rozšíří na další část důležité komunikace směrem na Pardubicko a do sousedního Královéhradeckého kraje. Němec proto svolal krajský operační štáb zimní údržby složený z představitelů policie, hasičů a hejtmanství, který bude během dne koordinovat a řešit sjízdnost silnic.

Policisté v těchto chvílích kvůli kalamitní sněhové situaci zastavují jízdu nákladních automobilů v Hrochově Týnci. Čekat zde musí vozy směřující od Chrudimi na Vysoké Mýto a Litomyšl. Řidiči budou nuceni v Hrochově Týnci stát, dokud se nezprůjezdní kamiony blokovaná silnice u Vysokého Mýta. S omezením je nutno počítat rovněž na silnici 1/34 mezi Hlinskem a Poličkou, kde platí až do odvolání úplný zákaz vjezdu pro veškerou nákladní dopravu.

Uzavřených je několik úseků silnic druhé a třetí třídy. Jen na Lanškrounsku jsou nesjízdné úseky z Anenské Studánky do Helvíkova, z Trpíku do Květné, z Cotkytle do Strážné,z Horního Třešňovce do Horní Čermné,z Lanškrouna do Lukové a z Lubníku do Žichlínku. Sníh zastavil také dopravu mezi Litomyšlí a Českou Třebovou, na státní silnici z Poličky do Svitav a na mnoha dalších místech Svitavska a Orlickoústecka.

„Pro cestující veřejnost doporučujeme, pokud to je možné, v krizových oblastech nevyjíždět," uvedl Miroslav Němec. Kamiony by měly raději odklonit svou jízdu na dálnici D11, Hradec Králové - Praha a na trasu Chrudim - Ždírec nad Doubravou - dálnice D1 - Brno.

Kvůli sněhu je uzavřena také železniční trať z Pusté Kamenice do Svitav, taktéž i mezi Moravskou Třebovou a Třebovicemi a Jičínem a Libuní. Některé ranní vlaky, hlavně mezi Pardubicemi a Libercem, nabraly více než dvouhodinová zpoždění. Kvůli zavátým tratím v Beskydách mají velká zpoždění i mezinárodní rychlíky přes Pardubice do Prahy.

Pro nesjízdné silnice mnohde nefunguje ani náhradní autobusová doprava.

Neprůjezdné úseky k dnešní deváté hodině:

Poličsko II/360 Polička - Litomyšl uzavřena, I/34 Polička - Svitavy uzavřeno pro kamiony

Litomyšlsko uzavřena silnice I/35 Litomyšl-Lačnov,III/03530 Litomyšl - Strakov,III/36025 Sebranice - II/360 silnice Litomyšl-Polička

Svitavsko III/3638,III/3667 Křenov - Rudná,III/3667 Křenov - Brněnec, III/36021 O.Kámen - Karle,I/35 od Koclířova k Litomyšli,Křižovatka III/3661 - I/34 VendolíII/366 Mikuleč - JavorníkIII/0436 Kamenná Horka - průtahIII/36613 Študlov - ChrastavecIII/3637 Radiměř - RohoznáIII/3668 Banín - křižovatka II/363I/43 Opatovec - obchvat

Žamberecko I/11 v úseku Jablonné n.O. - Červená Voda uzavřena z důvodu vyprošťování vozidel,III/31216 uzavřena v úseku Šedivec - Nekoř,III/04314 uzavřena v úseku D.Lipka-Boříkovice- Č. Voda

Lanškrounsko Nesjízdné:I/11 Jablonné-Suchý Vrch,III/36813 An.Studánka - Helvíkov;III/36814 Trpík - Květná, II/368 Cotkytle - Strážná,III/31117 H.Třešňovec - H.Čermná,III/36819 Lanškroun - Luková, III/31517 Lubník - Žichlinek.

Po 10. hodině: Na silnici 43 v obcích Svitavy, Hradec nad Svitavou, Sklené, Březová nad Svitavou, Brněnec, Rozhraní, Stvolová, Skrchov a Letovice hlásí silničáři špatný stav povrchu vozovky. Očekávají proto dopravní zácpu.

Špatný stav silnice a možné zácpy očekávejte na silnici 34 ze Svitav na Vendolí, obec Karle, Květnou. Kolony kamionů jsou ve směru od Svitav na Poličku u Vendolského kopce. V celém úseku Polička - Svitavy je zákaz vjezdu nákladních automobilů.

Nebezpečné jízdní podmínky jsou podle silničářů na silnici 34 v obcích Kamenec u Poličky, Široký Důl, Oldřiš, Borová, Proseč, Krouna (okres Chrudim), Pustá Kamenice, Kladno, Vojtěchov a Raná (okres Chrudim). Tvoří se sněhové jazyky, jízda jen se zvýšenou opatrností. Kamiony stojí.

Po 11. hodině: Policisté v těchto chvílí již odklánějí nákladní dopravu směřující po silnici I/35 na Svitavsko už v Pardubicích a v Holicích. Policejní hlídky řidiče nákladních vozidel na hlavní tah nepouštějí. Pro kamiony už v Pardubicích i v Holicích zřizuje policie provizorní odstavné plochy, kde budou odstaveny do doby, než budou hlavní tahy zprůjezdněny. "Snažíme se odklánět dopravu po silnicích nižší třídy, ale i tam už doprava začíná kolabovat. Na Orlickoústecku je zákaz vjezdu osobním vozidlům na Suchý Vrch a na silnici spojující Českou Třebovou a Němčice, která dále pokračuje na Litomyšl. Někteří řidiči jsou skutečně neukáznění, neboť tyto zákazy porušují, o několik metrů dál uvíznou a volají na tísňové linky s tím, že potřebují pomoc," sdělila krajská policejní mluvčí Eva Maturová. Obdobná situace panuje i v Hradci Králové. Policejní hlídky upozorňují i řidiče osobních vozidel na kalamitní stava a neprůjezdnou vozovku. Na určených místech budou hlídky až do odvolání.

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje povolá posily těžké vyprošťovací techniky ze Záchranného útvaru Hlučín. "Jedná se o dva těžké vyprošťovací jeřáby. Kromě této povolané techniky jsou v pohotovosti a v nasazení další čtyři těžké jeřáby," uvedla mluvčí hasičů Petra Malátková Hofmanová. Hasiči jsou také připraveni na případnou evakuaci osob, které uvízly v dopravní zácpě a kde hrozí dlouhodobější pobyt vozidel v koloně, do předem připravených prostor.

Po 13. hodině: "Dobrou zprávou je, že se podařilo zprůjezdnit silnici I/35 pro údržbovou techniku až k odbočce na Opatov. Totéž se týká nejhoršího úseku z odbočky silnice I/43 na Opatov po odbočku silnice I/34 na Svitavy, kde se třemi řadami kamionů zablokovaná silnice začíná uvolňovat," řekla mluvčí Pardubického kraje Magdaléna Navrátilová. Ve spolupráci s Policií ČR a technikou Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje se krajským silničářům daří postupně „čistit“ jednotlivé úseky silnice I/35 v úsecích průtah Litomyšle – Lačnov a Lačnov – křižovatka Koclířov. Optimistické odhady mluví o tom, že maximálně do dvou hodin by silnice I/35 měla být průjezdná v celé své délce.

13.50 hodin: Automobily na hlavní tahu se daly do pohybu. "Silnice I/35 z Litomyšle do Moravské Třebové je s opatrností průjezdná," potvrdila policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Silnice I/35 je však nadále uzavřena pro těžká nákladní vozidla na výjezdu z obce Ostřetín (okres Pardubice) směrem na Vysoké Mýto.

Také silnice I/34 ze Svitav do Poličky je opět sjízdná pro osobní i nákladní dopravu.

Po 15. hodině: Napilno dnes měli hasiči hlavně na silnici I/35 v úseku Litomyšl-Svitavy-Moravská Třebová. "Ve většině případů šlo o uvízlé nebo jen odstavené kamiony a autobusy blokující silniční provoz. Ale i o osobní automobily, jejichž řidiči přecenily své schopnosti na zledovatělých vozovkách, byly využity těžké jeřáby hasičského záchranného sboru a povolána byla i vyprošťovací technika ze Záchranného útvaru Hlučín," informovala mluvčí hasičů Petra Malátková Hofmanová.

Po 18 hodině: Neprůjezdná zůstává silnice II/360, úsek Litomyšl - Polička. Také silnice III/36025, úsek Sebranice - Svitavy, dále silnice III/36021 u obce Ostrý Kámen, i silnice III/3661 u obce Vendolí.

(zprav)