Na chřipku při letošní chřipkové epidemii zemřelo v našem kraji už šest, vesměs starších lidí, dalších 17 muselo být s jejím těžkým průběhem hospitalizováno v nemocnicích.

Jsou to zhruba stejné počty jako v minulých letech, letošní vlna chřipek se v ničem nevymyká. Podlehli jí vesměs starší nemocní lidé, u nichž se chřipka přidala k jejich celkovému oslabení.

„Jsme stále v epidemické fázi, ale podle počtu nemocných z minulého týdne již nejspíš za vrcholem. Očekávám, že nyní již počty budou klesat, pozitivní signály tam jsou již nyní,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Olga Hégrová.

Nemocnost v kraji minulý týden stagnovala na úrovni předcházejícího týdne, zhruba 2100 případů na 100 tisíc obyvatel. Suverénně nejhorší situace byla během celé epidemie na Chrudimsku, které počtem nemocných patřilo k nejpostiženějším regionům i celorepublikově. Naopak na Pardubicku a zejména Svitavsku je nemocnost nejnižší.

Některé školy dokonce kvůli prořídlým třídám vyhlásily ředitelská volna nebo jinak omezily provoz. Výraznějšímu poklesu nemocnosti vždy přispívají jarní prázdniny, kdy se děti rozprchnou a nekýchají na sebe v uzavřených prostorách. Ty však v našem kraji letos vycházejí až na polovinu března, do té doby snad bude po chřipkách.

„Svým způsobem poklesu nemocnosti může přispět nynější mrazivé počasí. Jenže to je dvojsečné, na druhou stranu se totiž lidé v mrazech shromažďují častěji v uzavřených prostorách, které jsou pro přenášení bacilů ideálním prostředím,“ dodala Hégrová.

V datech
• Chřipka podle statistiků způsobí dvojnásobný počet obětí na životech než dopravní nehody

• Proočkovanost populace proti chřipce je stále nízká

• Šíří se vzduchem

• Její inkubační doba je jeden až čtyři dny

• Po započtení návštěv lékaře, pracovní neschopnost a léčbě komplikací přesahují zdravotní náklady na jedno chřipkové onemocnění částku 70 tisíc korun