„Nevěřím, že by se 21. prosince stalo něco mimořádného," říká na úvod chrudimský farář Jiří Heblt a pokračuje: „Pravda je, že podle Písma svatého jednou přijde den, který bude koncem světa v té podobě, jak jej známe, a čas a prostor se zhroutí." Jedním dechem však také dodává fakt, který se v textech o 21. prosinci často vynechává, a to nový začátek.

Neví se kdy

„V Bibli však není napsáno, kdy konec nastane. Naopak tam čteme, že o tom dni neví nikdo, ani andělé, ani Syn, pouze Otec, takže nemůžeme vypočítávat nějaké datum. Toto poselství nás vede k tomu, abychom se snažili žít v přítomném okamžiku dobře," míní chrudimský farář.

„Nejde o to se vztahovat se strachem k nějakému datu," pokračuje Jiří Heblt „Ale jde o to ten čas smysluplně naplnit a snažit se dobře žít. Pak se nemusíme ničeho bát."

Jak sám farář připouští, téma konce světa je sice mediálně probíráno a občas jej i zmíní i při kázáních, ale zatím se na něj ještě nikdo neobrátil s existenciální úzkostí z avizované apokalypsy.

„Doufám, že v tento den nebudou páchány masové sebevraždy ani nic podobného. Bylo by to velmi nešťastné, kdyby vznikla nějaká davová psychóza," říká Jiří Heblt. Vysvětlení takového upnutí na 21. prosinec je nasnadě.

Je třeba začít hned

„To datum je určitý mýtus. Možná to souvisí s tím, že svět se nachází v určité krizi a je cítit napětí a očekávání. Všichni vidíme, že nějaká změna je potřebná. Pojmout ale 21. prosinec jako konec světa, není řešení. Náprava musí začít v nás, že se budeme snažit o vnitřní proměnu," dodává chrudimský farář.

„I v tomhle agresivním světě člověk musí začínat proměnu u sebe, může se o dobro snažit i přesto, že to okolí nevidí. Razantní obrat v člověku se nedá vztahovat k 21. prosinci. Toto datum považuji za bezvýznamné a nepodložené. S vlastní proměnou může začít člověk hned," dodává farář.

LUKÁŠ VANÍČEK