Zpočátku to vypadalo, že na pondělí avizovaný protest proti chybějícímu obchvatu města nebude mít žádný efekt. Lidé, kteří se sešli u kruhové křižovatky na Bídě, mohli kráčet nejen přes přechod, ale třeba se proběhnout dokola kruhákem. Žádné auto tudy neprojíždělo, protože policie veškerou dopravu odklonila.

„Pěkně s námi vyčůrali,“ zlobili se lidé, kteří vyslyšeli výzvu občanského sdružení Chrudimští Patrioti a přesunuli se k Lidlu, kde se tvořily dlouhé kolony aut.

A s píšťalkami v ústech s transparenty v rukou začali neúnavně přecházet „zebru“. Marně se snažil mladý policista jim v tom zabránit, marně řidiči troubili a nadávali, že nemohou projet městem.

“Alespoň se o nás ví a obchvat tak má naději na realizaci,“ řekl v rozhovoru s novináři místopředseda Chrudimských patriotů Pavel Pavlíček.

Proč policie odklonila dopravu? Redakce obdržela tiskovou zprávu: „ V rámci organizačního opatření k zajištění klidu, veřejného pořádku a bezpečnosti silničního provozu bylo nasazeno několik desítek policistů republikové policie a strážníků Městské policie Chrudim. Policisté i strážníci prováděli odklon dopravy od místa protestu a vlastní dohled v místě konání protestu. Během akce se část protestujících přemístila na kruhový objezd u obchodního domu Lidl, kde chtěli zablokovat další okružní křižovatku. Během akce nedošlo k žádnému zranění přítomných osob ani ke škodě na majetku. Po skončení protestu byly okružní křižovatky uvedeny do běžného provozu během dvaceti minut.“