Přesně před deseti lety Kajínek (rodák z Prachovic na Chrudimsku) utekl z věznice Mírov. Protestující požadují obnovení jeho procesu. Demonstrace před sochou českého světce je klidná, skončit má podle účastníků v 16:00.

Měl by být podle vás obnoven proces s Jiřím Kajínkem? Hlasujte v anketě a diskutujte!

"Chceme všichni, aby se mu ten proces obnovil a aby mu soudy dokázaly, že vraždil, protože tam je hodně nejasností," řekla žena, která spolu s dalším demonstrantem držela transparent s nápisem "Kajínek nevinný, obnovit proces". Pod sochou svatého Václava stejně jako na tričkách účastníků si lze přečíst požadavek: "Jiřímu Kajínkovi milost (když ne spravedlnost)".

Připomeňme si…

Uprchlý trestanec byl roku 1998 odsouzen na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše a pokusu o vraždu. Kajínek však tvrdil, že policie obvinění proti němu vykonstruovala.

Novou žádost o obnovu procesu obdržel Krajský soud v Plzni, který ho roku 1998 odsoudil k doživotí, v uplynulých týdnech. Podle informací deníku Právo chce Kajínek a jeho advokát dokázat, že Pokoše nemohl v osudný květnový den roku 1993 zastřelit. "Já už si s ním (Kajínkem) píšu šest let a já jsem se ho ptala. On mi ten chlapec napsal: 'Mně můžete věřit na sto procent, já jsem nevraždil'," řekla žena s transparentem.

40 dní na svobodě

Kajínek utekl z Mírova, jednoho z nejpečlivěji střežených vězení v České republice přesně před deseti lety, 29. října 2000 vpodvečer. Překonat musel nejen mříže, ale i hradby věznice a příkop. Nezastavila ho ani střelba ostrahy věznice.

Pobytu na svobodě si užíval přesně 40 dní.

Začátkem prosince byl dopaden v Praze, v bytě manželky svého spoluvězně z Mírova Ludvíka Černého. Po dopadení Kajínek skončil ve Valdicích na Jičínsku, na Mírov se ale v roce 2007 v rámci rotace vězňů vrátil.

Nyní si trest odpykává ve věznici v Karviné.