„Pokud by ČSSD vytvořila společné kandidátky (rozuměj předvolební koalici – pozn. red.) do sněmovních voleb s ANO, tak ze strany odcházím,“ reagoval příkře na Zemanův rozhovor v MF Dnes. V něm prezident vyzval ČSSD, která se nyní v průzkumech potácí pod hranicí volitelnosti, aby šla s hnutím ANO do říjnových parlamentních voleb společně.

„Nebylo by od věci, kdyby podobnou koalici (jako STAN a Piráti nebo ODS, TOP 09 a KDU-ČSL – pozn. red.) uzavřelo i hnutí ANO se sociální demokracií,“ řekl Zeman MF Dnes. Prezident je, i jako bývalý člen ČSSD, přívržencem současné vlády, jejíž volební úspěch ohrožují právě utvářené pravicové koalice.

Hejtmana Netolického jeho slova nadzvihla ze židle. Premiéra Babiše dokonce ve své reakci nazval „chaotikem“ a jeho hnutí ANO za „ultrapopulistický jednorázový podnikatelský projekt založený na dominanci jedné osoby“.

„Pokud by náhodou došlo (i když to nepředpokládám) ke společné kandidatuře ČSSD a ANO v letošních sněmovních volbách, pak by již nebylo v sociální demokracii místo pro moji osobu. Zásadně odmítám jakékoliv spojenectví na kandidátních listinách s ultrapopulistickým hnutím s chaotikem v čele. Demokratická levicová strana postavená na hodnotách s bohatou historií, jejíž členové se podíleli na boji se všemi totalitními režimy ve 20. století, nesmí spojit svoji budoucnost s jednorázovým podnikatelským projektem založeným na dominanci jedné osoby,“ napsal hejtman Netolický na Facebooku.