Zastupitelé města se rozhodli zachránit chátrající a nefunkční prosečské koupaliště vybudované ve třicátých letech minulého století. V současné době má město studii zpracovanou odbornou firmou BAPO z Brna, která navrhovala 90 procent všech biotopů v České republice.

„Město chce ještě letos připravit projektovou dokumentaci a v listopadu požádat o dotaci na realizaci projektu z Ministerstva pro místní rozvoj. Odhadované náklady na realizaci koupací části činí pět milionů korun, přičemž dotaci je možné získat až do výše tří milionů. Realizace by měla proběhnout v letech 2020 až 2021,“ uvedl starosta města Jan Macháček.

V Hlinsku příští rok

V Hlinsku se už mezitím pouštějí do díla. Jak nedávno připomněl starosta města Miroslav Krčil, hotovo by zde mělo být příští rok na přelomu dubna a května. Tedy již před příští koupací sezónou.

Náklady na zbudování hlineckého koupacího biotopu přesáhnou 30 milionů korun.

Ilustrační foto.
Cesta z Hradce přes Chrudim bude konečně volná za dva a půl roku

Biotopů přibývá

O čistotu vody se v přírodních koupacích biotopech starají kořeny vodních a vlhkomilných rostlin, které vegetují v oddělených regeneračních jezírkách. Z nich pak voda cirkuluje zpět do bazénu. Díky tomu není třeba do vody přidávat desinfekci, čímž se koupací biotop stává vhodným i pro alergiky. Biologická filtrační část dále snižuje nároky na zdroj vody a její doplňování a důležitou roli hrají mnohem nižší provozní náklady, než u klasického koupaliště.

Přírodní biotopy v posledních letech vznikají napříč celou republikou, první byl vybudován v roce 2007 v Kovalovicích u Brna. Od té doby jich postupně vzniklo už asi třicet.

V Třemošnici ještě ne

V posledních letech se musejí obejít bez koupaliště také v Třemošnici. Tamější areál byl uzavřen kvůli špatnému stavebně technickému stavu bazénu, ze kterého ve velkém unikala voda. Náklady na její doplňování a čištění byly nakonec tak vysoké, že město snahu o provozování koupaliště vzdalo.

I v Třemošnici se ale snad již blýská na lepší časy. Tamější radnice připravila projekt rekonstruovaného koupaliště, ve kterém se chce přidržet běžnější koncepce výrazně modernizovaného areálu s různými koupacími zónami a vodními atrakcemi. Město již disponuje i stavebním povolením. O datu realizace dosud nebylo rozhodnuto. Záleží hlavně na tom, kdy se městu podaří zajistit nutné finanční krytí.

Z vystoupení Komediantů na káře.
Hradní nádvoří patřilo kejklířům