Nové plochy navazují na stávající průmyslovou zónu. Leží tedy na severu města po levé straně silnice ve směru na Bor u Skutče.

„Aktuálně to vypadá, že až dvě třetiny pozemků v nové zóně bychom mohli prodat místní firmě Ergotep. V tuto chvíli se finalizuje obsah smluv, které by měly navázat na vlastní prodej pozemků,“ uvedl starosta města Jan Macháček. Společnost Ergotep hodlá dál využívat své dnešní objekty, ale kromě toho plánuje další rozšíření nabídky služeb a produktů. To bude spojené rovněž s nabídkou nových pracovních míst. V tuto chvíli firma zaměstnává po celé republice zhruba 300 lidí, přičemž v samotné Proseči jich má něco kolem stovky. V průmyslové zóně chce vybudovat logistické a administrativní centrum,“ pokračuje prosečský starosta.

Společnost Ergotep je vzorovým sociálním podnikem, neboť až 90 procent všech jejích zaměstnanců tvoří tělesně nebo mentálně postižení. O firmě a její spolupráci s městem se pochvalně zmínil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický při své lednové návštěvě Proseče.

„Nejdůležitější ze všeho je, že se lidé s handicapem dostávají do běžného pracovního procesu,“ poznamenal tehdy hejtman.

Zajistit obsazení zbývající části průmyslové zóny nemusí být podle starosty snadné. Případné zapojení dalšího investora totiž ztěžuje špatné dopravní napojení města na existující síť rychlostních silnic.

Nové parcely

Kromě nabídky práce chce vedení Proseče lidem nabídnout nové parcely pro stavbu rodinných domů. Město proto aktuálně připravuje nabídku rezidenční lokality na okraji města ve směru na Borovou a Poličku. „Jsou tam pozemky v majetku města, na kterých chceme připravit až padesát stavebních parcel,“ říká starosta.

Nová výstavba by mohla zvrátit trend mírného úbytku prosečských obyvatel. Ve městě jich momentálně žije zhruba 2100 a jejich počet se každoročně snižuje zhruba o deset.

Teď se dokončuje studie zmíněné lokality a město připravuje prodejní obchodní model. Samotný prodej pozemků by pak radnice ráda zahájila do léta. Následně by měla být dokončena rovněž projektová dokumentace, aby mohla být během příští zimy vypsána veřejná soutěž na zasíťování parcel.
Radnice má ale i další plány. Město například připravuje výstavbu sportovní haly a dostavbu učeben své základní školy za přibližně 17 milionů korun.

V programu strategického rozvoje města na období 2019 až 2026 pak najdeme například vytvoření přírodního koupacího biotopu, revitalizaci centra města, vybudování nových městských rybníků atd.