V mnoha městech Pardubického kraje se mohou lidé koncem roku těšit na ohňostroj připravený radnicí. Velká světelná podívaná se chystá například ve Svitavách, Moravské Třebové nebo Hlinsku. Jiné radnice pořádají spíše předvánoční a vánoční akce a světlice nenakoupily.

Velké ohňostroje

Na svitavském náměstí Míru vypukne mohutný ohňostroj poslední den v roce v 17:55 a bude trvat asi sedmnáct minut.
„Je to podle roku, kdy se objevila první zmínka o městě, letos je mu 755 let,” sdělil ředitel Střediska kulturních služeb města Svitavy Petr Mohr. Náklady dosáhnou šedesáti tisíc korun, částka se posledních pět let nezvyšuje. Letošní novinkou je starostenská čočková polévka pro štěstí, kterou bude starosta a místostarostové zdarma rozlévat od sedmnácti hodin před školou na náměstí.

Silvestrovský ohňostroj na náměstí T. G. Masaryka v Moravské Třebové začne v osmnáct hodin, ve stejnou dobu pořádá Litomyšl dětský ohňostroj na Smetanově náměstí. Půlnoční světelná show čeká po projevu a přípitku starosty obyvatele České Třebové na Starém náměstí.

Hlinsko pořádá novoroční ohňostroj až 1. ledna. Přivítání nového roku zahájí slavnostní fanfáry ve skanzenu Betlém v 17:45 hodin, program s hudebními vystoupeními a medovinou zakončí světlice. Podobně nechává světelnou show na první den roku také Chrudim.

Řada měst závěr roku organizovaně neslaví. Například Pardubice pořádají ohňostroj jen při podzimních městských slavnostech.

Světlice a petardy

Koncem roku se radnice soustředí spíše na Vánoce a podporuje štědrovečerní procházku. Přesto tato atrakce ve městě na Silvestra nechybí, lidé se scházejí na Pernštýnském náměstí a odpalují vlastní světlice a petardy. Městskou slavnost ani ohňostroj neplánuje ani Ústí nad Orlicí, kde radnice pořádá adventní kulturní akce.

(zr, čtk)