Přítomnost nepojízdných vozidel bez espézetek zaznamenávají zejména městští strážníci, kteří si jich všímají při svých pravidelných pochůzkách. Ozývají se ale i samotní obyvatelé města, kterým občas trčí takováto ošklivá torza přímo před domy. Na červenou felicii, odstavenou ve vnitrobloku mezi ulicemi Čs. armády a Škroupovou, upozornil třeba Jan Horák.

„Odstavený nepojízdný automobil tu zabírá parkovací místo, kterých zde není zrovna nadbytek," poznamenal Chrudimák, podle kterého tu autovrak stojí už nejméně tři roky.

„Městská policie předala tento měsíc seznam vraků odpovědným úředníkům města," uvedl vrchní strážník Lukáš Dvořák. „Odboru územního plánování a regionálního rozvoje v Chrudimi jsme tento seznam předali včetně provedené fotodokumentace. Vraky ale určitě ještě nějaký čas zůstanou na svých místech, než proběhne řádný úřední postup," upozornil vrchní strážník.

Vrak auta v jednom z chrudimských vnitroblokůZdroj: Deník / Nečina Marek

Na každý nepojízdný vrak bude nejprve nutné vylepit výzvu a poté se bude čekat, zda se na jejím základě městu neozve majitel vozu, případně zda dokonce auto sám nezlikviduje. „Pokud ne, tak necháme na vrak zpracovat úřední odhad ceny a teprve pak jej budeme moci v souladu se zákonem nechat zlikvidovat," vysvětlil Petr Kopecký, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje.
„Myslím, že první pozitivní výsledky by se mohly dostavit tak někdy za dva nebo za tři měsíce," dodal Petr Kopecký.

Několikatisícové sumy za znalecké odhady bude město po majitelích aut vymáhat. „U některých je však předem jasné, že by to nedávalo žádný smysl. To pokud jde o lidi, kteří se sami nacházejí v tak špatné osobní situaci, že bychom z nich stejně nic nedostali a vymáháním by se vše jen prodražilo," konstatoval Petr Kopecký.

O samotný odtah, půlroční uskladnění a předání vozidel k likvidaci se následně postarají Technické služby Chrudim. „Samotná likvidace vraků už je pro nás víceméně zdarma. Záleží na tom, jakou firmu pro ni vybereme, ale materiál z likvidovaných autovraků je vlastně pro odpadové firmy zdrojem druhotných surovin," doplnil ředitel Technických služeb Chrudim Zdeněk Kolář.