Je to ale pravda? Skutečně se mají zahrádkáři bát, že jejich záhonky s pokoutně vysetým koprem vezmou útokem policejní těžkooděnci s rýči polepenými hvězdičkovaným logem EU?

Je to jen fáma

Uveďme hned, že nic takového nehrozí. Jak jsme se informovali u ředitelky chrudimské pobočky Agrární komory ČR Vandy Rektorisové a jejím prostřednictvím pak rovněž u Daniela Jurečky ze sekce rostlinné výroby Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, mohou být zahrádkáři úplně v klidu.

„Co jsem se dozvěděla, tak do médií prostě jenom unikla ještě nehotová verze dokumentu, který se pro využití v uvedené oblasti teprve vytvářel," poznamenala Vanda Rektorisová.

Semena plodin sice musejí podle Vandy Rektorisové procházet takzvaným uznávacím řízením, předpis se však v podstatě týká jen těch subjektů, jež s nimi obchodují. „Pěstitelé domácích rajčat nebo okurek se proto opravdu nemají čeho bát," ujišťuje zemědělská odbornice.

Kvalitní nabídka

Skutečností je, že fámu o údajném na hlavu postaveném nařízení EU dosud výrazněji nezaznamenali ani mnozí organizovaní zahrádkáři. „Znám ji jen z doslechu, tudíž na ni nemohu reagovat," uvedla například Štefana Dvořáková z místní organizace Českého zahrádkářského svazu v Hlinsku.

Dlouholetá zahrádkářka říká, že ona i její kolegové stejně skoro všechna semena nakupují hlavně v obchodní síti. Vlastní produkce či vzájemná výměna semínek prý nehrají větší roli.

„Není to sice nic laciného, ale pokud si chceme vypěstovat svou zeleninu nebo květiny, tak nám jiného nezbývá. V současné době jsou na trhu kvalitní semena od pěstitelských firem, jež jistě splňují avizované podmínky," míní zahrádkářka, která prý za semena ročně zaplatí odhadem 150 až 200 korun.