„Termín je od pondělí 19. prosince do pátku 23. prosince vždy od 15 do 20 hodin,“ potvrdil ředitel Chrudimské besedy Martin Dytrt. Lidé si podle jeho slov budou moci nakoupit dárečky pro radost i v Muzeu, a to tradičně při jarmarku ve Fibichově sále Muzea.

Na Resselově náměstí až tak rušno nebude. „Od 1. prosince tam budou ke koupi vánoční stromečky a jmelí, samozřejmě sobotní a středeční trhy zůstávají o adventu v platnosti,“ popsala Ladislava Medunová z chrudimské radnice.

Vzhledem k tomu, že se vánoční strom na náměstí rozsvítil o první adventní neděli, lidé si jistě k němu cestu najdou a postojí také u vyřezávaného betlému, který těší dospělé a děti už tři roky. Lidé se u něj fotografují a kolébka s Ježíškem je zasypaná mincemi pro štěstí.

Betlém vánoční

Města na Chrudimsku nezůstávají s pořádáním vánočních akcí pozadu. Třeba v Hlinsku bude 7. prosince zahájena výstava Betlém vánoční. V památkové rezervaci Betlém potrvá až do 8. ledna, kdy si budou lidé moci denně kromě pondělí prohlédnout výstavu ve všech roubených objektech a nasát vánoční atmosféru. Připraveny budou ukázky tradičního pečiva a ozdob, jako obvykle návštěvníci uvidí mechanický betlém Rudolfa Frinty. Pořadatelé samozřejmě mysleli i na nákup drobných dárečků, které lze i na poslední chvíli pořídit.

Vánoční trhy ve Skutči
FOTO, VIDEO: Ve Skutči se při jarmarku rozzářil vánoční strom

Advent, jak se patří, budou mít i v Heřmanově Městci, kde organizace Spokul HM pořádá čtvrté vánoční trhy. Ty se konají v neděli 8. prosince v městské sokolovně. Lidé je budou moci navštívit v době od 10 do 16 hodin a mohou se těšit na více než tři desítky prodejců vánočních dekorací, ozdob, keramiky a dalších převážně tradičních výrobků. Připraven bude také doprovodný program, fotokoutek a tvořivé dílny pro děti.

Svátky na zámku

Nově zpřístupněné interiéry v přízemí zámku ve Slatiňanech během prosincových dnů představí nejen osudy knížecí rodiny Auerspergů, ale také se návštěvníci dozvědí, jak na zámku probíhaly sváteční poslední dny v roce. Prohlídka je zavede do hostinských a společenských prostor a nahlédnout budou moci také do zámecké kuchyně.