Jinde už teď pomýšlejí na vánoční stromek. Jedni preferují rostlý, druzí zase umělý. „Nevím, proč bych měla vyhazovat peníze za rostlý stromek. Stejně ho pak vyhodím a jen straší někde u popelnic a padá z něj jehličí. Radši jsem si koupila umělý a mám klid,“ vyjadřuje svůj názor rázně Milena Svobodová z Havlíčkova Brodu.

„Já si teda nikdy umělej stromek nekoupím, je to pěkně hnusný a smrdí. Rostlej mi vždycky krásně provoní byt, je to pro mě úplně typická vánoční atmosféra,“ oponuje světelský občan Vladimír Jirák.

„My jedině rostlej,“ usmívá se rozjařeně desetiletý klučina Miroslav Nosek Havlíčkova Brodu a jeho maminka s úsměvem a souhlasně přikyvuje. „Už od začátku prosince se těšíme, jak půjdeme s taťkou doedědova lesa a nějaký si tam uřízneme. To je snad to nejhezčí z celého Štědrého dne,“ těší se Mirek.
Umělý stromek a větvičky z lesa

Někteří ale na umělý stromek nedají dopustit. „Já už mám léta létoucí umělý stromek a když si chci dotvořit takovou tu voňavou atmosféru Vánoc, zajdu si do lesa na větvičky a dozdobím si to doma,“ vysvětluje Jana Krpálková z Úsobí.

Někteří prodejci začali nabízet své stromky už před čtrnácti dny, jiní s tím čekali právě na dnešek. „V nabídce máme hlavně borovičky a smrčky. Ty přitom začínáme prodávat právě dneska,“ upřesňuje Marie Fišarová z Lesního družstva obcí v Přibyslavi.

Smrček bude stát kolem osmdesáti korun a borovička sto padesát až dvě stě korun. „Většinou jsou to ceny zhruba za metr stromku, když si někdo koupí třímetrový, stojí víc,“ dodává Fišarová.

To u Kauflandu a Hypernovy v Brodě si zájemci mohou stromek koupit už od prvního prosince. „Zatím je klid, zato těsně před Vánoci tady bude pěknej rumec,“ pousměje se brněnský prodejce Michal Slonek mající své stanoviště u Kauflandu.


Hlavně jedličky a smrčky

Podle něj jdou nejvíc na odbyt jedličky a smrčky. U smrčků si dokonce může kupující vybrat, zda zvolí stříbrný nebo klasický. „V nabídce máme i borovičky, ty se pohybují jednotně kolem čtyř set korun. Nejdražší jsou jedličky, ty stojí od 699 do 799 korun a smrky kolem těch čtyř stovek,“ dodává prodejce.

„Je ale rozdíl, zda si kupující vybere stromek do dvou metrů nebo jestli tuto míru přesáhne,“ upozorňuje Slonek.

Sem tam pár zájemců projde i kolem prodeje stromků u Hypernovy. „Nejhorší honička bude před Vánoci, to se nezastavíme, teď si lidé dávají ještě na čas,“ říká zdejší mladý prodejce, který ale nechce být jmenován.

Kromě samotného vánočního stromku zde mohou nakupující využít i možnosti nechat si jej oříznout a svázat. „Lidé toho hodně využívají, protože třeba jedle mají docela silné kmeny a museli by je stejně oříznout doma,“ míní prodejce. I tady nabízí smrčky, jedličky a borovice. Nejvíc jdou na odbyt právě jedličky.