„Jednalo se zejména o technické pomoci. Ve 225 případech museli odstraňovat popadané stromy, vytahovali zapadlá auta z příkopů, shazovali sníh ze střech, odstraňovali naplaveniny u jezů a mostů, čistili ucpané propusti a česla, čerpali vodu, nebo stavěli protipovodňové hráze,“ vyjmenoval pestrou vánoční náplň zastupující tiskový mluvčí HZS Pardubického kraje Jakub Stryka.

Problémy dělaly zejména stoupající hladiny vodních toků. „V 18 případech jsme prováděli monitoring rozvodněných řek a potoků. Nejvíce postižené je Chrudimsko v okolí Hrochova Týnce, Dvakačovic a Úhřetic v okolí řeky Novohradky a dále v obcích kolem přítoků Žejbra a Ležáku. Situace není příznivá na potoku Bylanka v okolí Bylan, Dřenic a Třebosic,“ vyjmenoval Jakub Stryka.

Zachránili i kočku z rozvodněné Chrudimky

V šesti případech hasiči zasahovali u dopravní nehody, ve čtyřech u požáru. Jednalo se požáru roubenky v Dolní Dobrouči, ve dvou případech šlo o planý poplach objektu EPS a v jednom o požár dopravního prostředku.

„Ve třech případech jsme měli výjezd na záchranu osob s AED a vyprostili jsme jednu osobu z výtahu. Zachránili jsme jednu kočku. Ta uvízla ve vodě a z posledních sil se držela křoví u vysokého břehu řeky Chrudimky. Ke kočce se museli spustit lezci a zachránili ji,“ doplnil Stryka výčet vánočních zásahů.

Pro srovnání uvádíme počet událostí na Štědrý den v uplynulých letech:

rok 2018 - 16 zásahů

rok 2019 - 12 zásahů

rok 2020 - 12 zásahů

rok 2021 - 19 zásahů

rok 2022 - 22 zásahů

rok 2023 - 240 zásahů

Mohlo by vás také zajímat: na několika řekách na východě Čech byl dosažen stupeň ohrožení. Podívejte se, jak voda o víkendu stoupala v Hradci

Zdroj: Ďoubal Stanislav