Heřmanův Městec byl jedním ze stovek míst po celé republice i v zahraničí, kde ve středu od šesti hodin večer začala událost „Česko zpívá koledy".

Na pódium nejprve šplhá  hostující pěvecký soubor Klíček a Klíčenky, které střídají heřmanoměstecké pěvecké sbory Vlastislav a Písnička. Diváků postupně přibývá. Nejprve jen nejistě postávají po obvodu původní kamenné dlažby před kostelem a posléze zaplňují prostor před pódiem. Část však zůstává na vyvýšeném chodníku, aby lépe viděla. Zimomřivější se mohou zahřát čajem i punčem.

Při rytmičtějších písničkách menší děti tancují a i dospělí si tu a tam podupávají nohou. Na závěr vystoupení se všichni účinkující spojí do jednoho velikého sboru, aby spolu se stovkami návštěvníků zazpívali pět připravených koled, které se nesou po celém náměstí.

Společný koncert

„Pěkné to bylo, letos jsme se  zúčastnila poprvé, ale líbilo se mi to moc, příště přijdu zase. Koledy jsem znala, ale moc zpívat neumím, tak jsem si jen tak pobrukovala. Koledy mám ráda obecně," říká například Hana Kinclová z Heřmanova Městce.

„Děti mne mile překvapily. Jsou poměrně malé a šikovné, ale poslední dobou docela rozjívené. Omluvily se mi jen tři děti. V neděli máme koncert s Vlastislavem, tak doufám, že tam budeme všichni. Máme co dělat, čeká nás ještě pět koncertů," říká sbormistryně dětského pěveckého sboru Písnička Ludmila Štěpánová.

„Letos se nám tu zpívalo moc krásně, máme radost, že tu je tolik dobrých lidí, kteří si chtějí společně zazpívat. Víte, jak se to říká: nejlepší je zpívat, to pak lidé nemají čas se hádat," dodává její kolegyně Iva Malinová se sboru Klíček a Klíčenky.

Zpívání v Bojanově

Koledy však nezněly jenom v Heřmanově Městci, ale také v Chrudimi na náměstí a v Bojanově, kde se před místní základní školou sešla zhruba stovka návštěvníků. Vystoupil zde školní sboru Bojďata pod vedením učitelky Darji Michálkové. Žáčci se nejprve „rozehřáli" vánočními písničkami a koledami z vlastního repertoáru a poté došlo i na pětici připravených skladeb, které zhruba ve stejný čas pělo celé Česko. „Nálada byla skvělá. Na to, že to byl první ročník, přišlo dost lidí. Paní učitelka Darja Michálková připravila i zpěvníčky, aby osvěžila paměť všem návštěvníkům," říká Lenka Simonová. Proti zimě se bojanovští zpěváci bojovali podávanou medovinou.

Přání k Vánocům

Během zpívaní měli návštěvníci možnost popřát svým přátelům, rodině i blízkým. „Přeju všem lidem, aby si kousek dítěte v sobě uchovali po celý život," říká například Iva Malinová. „Dětskému pěveckému sboru Písnička přeju krásné a veselé Vánoce, hodně zdraví, aby je zpěv stále bavil," přeje Ludmila Štěpánová. „Krásné prožití vánočních svátků rodině Truxových přeje Tomáš," dodává další účastník.

Galerii složenou z multimédií ze zpívání koled v okrese (snímky, videa) najdete v tomto odkazu.

Lukáš Vaníček