První dáma dosud dostala při různých setkáních hned několik kytic, ale ta z Oflendy má v sobě výjimečnost. Je vytvořena z květů, které jsou vytvořeny z foukaného skla, takže nikdy neuvadnou. Pugét jí předala při příjezdu Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka a spolumajitelka sklárny.

Skláři přiblížili Evě Pavlové tradiční výrobu foukaných vánočních ozdob. Na Oflendě, která se nachází u Hlinska na Chrudimsku, je vyrábějí od roku 2021, kdy se manželé Šrámkovi rozhodli, že zachrání tehdy umírající tradici výroby ozdob.

Hrušce je 110 let a poprvé se podrobila odbornému zásahu.
Evropsky známá hruška v širém poli z Mrákotína se dočkala ošetření

Program návštěvy trval hodinu a první dáma tak shlédla celý proces ručního foukání a malování. S vědomím, že jde o umění, kterému se jeho nositelé učí dlouhá léta, zasedla pak sama odvážně ke sklářskému kahanu a zkusila, jak náročné je vyfouknutí skleněné baňky. Poté absolvovala celou exkurzi ve výrobě a rovněž navštívila vzorkovnu s celým sortimentem, který aktuálně čítá 1400 položek.

Zaměstnanci sklárny připravili pro první dámu nápaditý hodinový program.Zaměstnanci sklárny připravili pro první dámu nápaditý hodinový program.Zdroj: Sklárna Koulier

"Máme velkou radost, že paní Pavlová přijela právě v den, kdy jsme dokončili náš adventní kalendář pro letošní rok, a že se jí líbil do té míry, že se ujala role kmotry při jeho neformálním křtu. Dnešní den byl velkou odměnou pro naše zaměstnance, kteří se tady na Oflendě, společně s námi pustili do záchrany tohoto tradičního sklářského řemesla," uvedla Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka a spolumajitelka sklárny.

Na závěr návštěvy převzala Eva Pavlová jako dárek ručně vyrobenou dárkovou kazetu s ozdobami z kolekce Tři oříšky pro Popelku v červánkových barvách a došlo také na společné foto, které je pro skláře z Koulieru mimořádným okamžikem.

Mohlo by vás zajímat: Prezident Pavel splnil sen. Nejstarší absolvent školy mu potřásl rukou

Zdroj: Karel Dvořák

/Zdeditovaná tisková zpráva/