V uplynulých dnech se opět rozezněly historické varhany v kostele Českobratrské církve evangelické v Hradišti u Nasavrk. Dočkaly se profesionální opravy poprvé od svého vzniku v roce 1898.

Nástroj tehdy postavil chrudimský varhanář Jan Mácal, který se specializoval především na přestavby a opravy starších varhan. Ty hradišťské patří mezi osm nástrojů, které postavil úplně nové a zároveň jsou jeho posledním známým dílem.

V minulosti byly varhany několikrát opravovány, ale laicky pravděpodobně kvůli nedostatku financí.

„Opravami svépomocí došlo často spíše k poškození. Škody na nich napáchal nejen čas, červotoč, ale také plchové, drobní hlodavci, kteří si v nich udělali hnízdo. Následkem toho letos v zimě přestaly hrát," řekl farář Jiří Kučera, který v Hradišti působí od roku 1987. Nynější opravu za přibližně 200 000 korun umožnilo získání téměř stotisícové dotace z Programu rozvoje venkova Státního zemědělského investičního fondu a sbírky, do které přispívali lidé v kostele. Žádost o příspěvek byla odeslána také okolním obcím.

Ačkoliv jsou nyní hradišťské varhany zase v provozu, na jejich celkovou renovaci by bylo zapotřebí mnohem větší částky.

Nástroj si můžete prohlédnout osobně třeba při celorepublikové akci Noci kostelů 2012, která se uskuteční o prvním červnovém dni.

Jana Velehradská