V noci ze soboty na neděli se začne ochlazovat. Na východě Čech má být v neděli zataženo, postupně na většině území hlásí meteorologové sněžení. Ochlazovat se má setrvale od ranních hodin až do večera.

„S tím, jak se bude od severu ochlazovat, budou i srážky přecházet do sněžení během víkendu od hor postupně i do nížin. V nížinách ale začne sněžit postupně až v noci na neděli,“ uvádí předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V neděli se v Královéhradeckém i sousedním Pardubickém kraji navíc nejspíše přidá i slabé sněžení. Místy se bude tvořit náledí. Podle informací na webu hydrometeorologického ústavu budou nejvyšší denní teploty -4 až -1 stupeň Celsia ráno a po celý den ochlazování, večer na většině území kolem -6 stupňů, na horách -6 až -9 stupňů Celsia. Nejchladnějším dnem má být pondělí.

Na hřebenech Orlických hor se přidá i silný vítr. „Ojediněle se začnou tvořit sněhové jazyky, místy tvorba náledí a zmrazků,“ informuje Tomáš Popelka z ČHMÚ. Riziko vzniku náledí pak hrozí na celém území České republiky.

Hladiny řek klesají

Až do nedělní půlnoci v Pardubickém kraji platí povodňová pohotovost. Nejhorší situace byla v Němčicích na Pardubicku, kde ještě v pátek panoval třetí stupeň povodňové aktivity. V sobotu pak voda mírně klesla. Aktuálně pod Kunětickou horou platí druhý povodňový stupeň. První povodňový stupeň pak stále panuje v Přelouči. Ostatní sledovaná místa v Pardubickém kraji hlásí normální stav.

Silničáři museli průběžně řešit situaci na více místech.

Kvůli záplavám je od pátku dočasně zavřená komunikace mezi Opatovicemi nad Labem a Vysokou nad Labem. U mostu v Kuněticích se nahromadilo u ochranných pilířů větší množství dřeva, přičemž některé kmeny měly průměr až 90 centimetrů.

„K odstranění naplaveného dřeva dojde nejspíše příští týden, záleží na aktuálním počasí a intenzitě průtoku vody,“ informoval náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

Řidiči by si však v průběhu příštích dnů měli dávat pozor i v dalších lokalitách, kde se v současné době nemusí vyskytovat problémy. Situace se totiž může měnit z minuty na minutu. „Pokud máme informace či hrozí riziko lokálního zaplavení silnice, vždy v místě umisťujeme přenosné dopravní značky a řidiče upozorňujeme na fakt, že část komunikace nemusí být průjezdná. Prosíme je, aby respektovali přechodné dopravní značení a nevjížděli do uzavřených úseků, ušetří tím práci sobě i nám,“ informuje ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.

Povodňovou bdělost avizují meteorologové od sobotního poledne do nedělní půlnoci také v Královéhradeckém kraji. Podle meteorologů nebudou hladiny řek výrazně klesat ani na Hradecku. Stále tam hrozí první povodňový stupeň. Řeky mohou stoupat i na dalších místech v kraji, výstraha platí i pro Kostelec nad Orlicí, Náchod, Jaroměř, Nové Město nad Metují a okolí těchto měst.