Na mapce Deníku, vypracované podle metodiky Českého statistického úřadu, na tom není Chrudimsko jako celek ve srovnání s jinými okresy vůbec špatně. Mapa udává podíl zahrad, ovocných sadů, trvalých travních porostů a lesů na celkové výměře obcí. Zatímco český průměr činí 49 procent, na Chrudimsku najdeme zejména menší sídla, kde tento podíl přesahuje i 80 procent. Zeleně přibývá směrem na jih.

Samotná Chrudim je na tom ale se 17 procenty zelených ploch hůře, než mnohem lidnatější Pardubice (22 %). Příliš zelené není ani Hlinsko, druhé největší město regionu, jež pokrývá zeleň ze 43 procent. Třetí nejlidnatější Skuteč se může pochlubit 44 procenty. V Hrochově Týnci pokrývá zeleň pouhých 11 procent rozlohy města. V Ronově nad Doubravou je to 26 procent, v Chrasti 33 procent, v Luži 35 procent, ve Slatiňanech 43 procent a v Nasavrkách 47 procent. K nadprůměrně zeleným městům lze řadit Třemošnici (53 %), Seč (61 %) i Proseč (69 %). Přidat sem můžeme také městys Trhovou Kamenici (71 %).

Dobrou zprávou je, že v posledních letech lze ve mnoha městech na Chrudimsku zaznamenat odhodlání ke zlepšení situace. Když se například prohnala vichřice chrasteckou alejí V Lipkách, obnova stromořadí a jeho doplnění na sebe nenechaly dlouho čekat. „Můžu zmínit i nedávnou výsadbu desítek bříz na spojnici našich městských částí Pančava a Podlažice,“ připomíná chrastecká starostka Martina Lacmanová.

O zeleň se výrazně starají také ve zmiňovaném Hrochově Týnci, kde nyní prochází revitalizací park u tamějšího zámku. Připomeňme také Slatiňany, kde rovněž právě teď Národní památkový ústav investuje desítky milionů korun do rozlehlého zámeckého parku. Soustavné péči města se ostatně může ve Slatiňanech těšit například i známý sad Třešňovka.

Ve většině těchto příkladů se celková plocha zeleně příliš nemění, avšak jsou tu i další projekty, jimiž by se měl podíl zeleně v katastrech některých měst alespoň trochu navýšit. Sem patří i samotná Chrudim, kde teď lidé hojně kritizují především vykácení zeleně v blízkosti sídliště U Stadionu. Tedy v místě, kde vyroste nová budova zdravotnické záchranky. Zmizelé jehličnany a listnáče by ale měla obyvatelům města vynahradit plánovaná výsadba rozlehlého ovocného sadu pod místním sídlištěm Větrník. „Náhradní výsadbu zaplatí Pardubický kraj, který je investorem stanice záchranky. Sázet se tu má už letos na podzim,“ uvedl v dubnu místostarosta města Jan Čechlovský.

V Ronově nad Doubravou se zase letos rozběhl projekt výsadby alejí kaštanovníků. Příjemnější starosti mají ve Včelákově. V tomto nejzelenějším sídle v rámci celého Chrudimska kryje zeleň 89 % jeho plochy. „Je to obrovské pozitivum a my se zeleni snažíme hodně věnovat. Vloni jsme například vysázeli alej staré odrůdy švestek, ale i alej dvaceti krásných dubů,“ říká včelákovský starosta Jan Pejcha.