„Elektřina nám vypadává a často nám praskají žárovky. Zřejmě půjde o nějaké problémy s přepětím. V šachtách pod školkou zase z trubek uniká voda, takže musíme vždy na noc uzavírat její hlavní přívod. Budova ale stejně vlhne, což se projevuje výskytem různých plísní patrných i na venkovní fasádě,“ vysvětluje učitelka Helena Marunová.

Stav budovy je natolik špatný, že chrudimská radnice aktuálně přeřadila rekonstrukci chystanou původně pro rok 2021 už do plánu investic pro příští rok. Zastupitelé o tom rozhodli v červnu, a dali tak městu dostatek času na uspořádání veřejného výběrového řízení na dodavatele stavby, jejíž náklady by se mohly podle předběžných odhadů vyšplhat až ke 30 milionům korun..

Podle místostarosty města Aleše Nunváře půjde o významnou opravu, která zahrne ještě zateplení budovy, opravy vnitřní vzduchotechniky nebo vylepšení regulace topné soustavy. Město proto může usilovat o získání dotačních prostředků, jež jsou vyčleňovány právě na snižování energetické náročnosti budov. Jak upozornil opoziční zastupitel Jan Čechlovský, velká část nákladů půjde i tak přímo z rozpočtu města, takže se radnice zřejmě nevyhne přijetí úvěru. „Jsme si toho vědomi,“ konstatoval Aleš Nunvář.

Z Terezky se rozhlédnou i vozíčkáři, díky výtahu
Z Terezky se rozhlédnou i vozíčkáři, díky výtahu