Projekt málem nevyšel. Luže v lednu požádala o dotaci ministerstvo pro místní rozvoj, avšak plán nedostal dostatek bodů a byl zařazen do seznamu dobrovolníků. Peníze však vybyly a město dostane dotaci ve výši 3,6 milionů korun.

Kompletní přestavby malotřídky v Bělé vyčíslil projektant na 8,3 milionu. „Bude ještě záležet na výběrovém řízení. Předpokládám, že pokud se podaří začít s přestavbou v půlce října, bude to velmi dobré," doplnil lužský starosta Radek Zeman.

„Stát se touto cestou snaží řešit problémy s ubytováním seniorů a pro nás je to výhodné, protože tak můžeme přeměnit staré nebytové prostory a mít z nich i příjem. Dotační podmínky jsou dobré v tom, že státní prostředky musíte vybrat v daném roce a svoji spoluúčast můžete čerpat až v následujících dvou letech, takže se to dá hezky finančně rozložit, aniž bychom si na to museli brát úvěr," řekl starosta.

O seniorské byty je v Luži velký zájem. Město předloni přestavělo budovu bývalé základní umělecké školy a byty v ní jsou plně obsazené.

Bydlení pro seniory je omezené velikostí, a to od dvaceti do osmdesáti metrů čtverečních užitné plochy a podle nařízení je mohou obývat pouze senioři. „Nájem je regulovaný ministerstvem a tuším že pro letošek je jeho maximální výše 55 korun za metr čtvereční. Obvyklé nájemné v našich bytech je okolo 48 korun," dodal Radek Zeman.

LUKÁŠ VANÍČEK