Kromě strážníků a zaměstnanců technických služeb mají plné ruce práce rovněž profesionální a dobrovolní hasiči. Stále je zaměstnávají vyvrácené stromy, nebezpečné rampouchy a sněhové převisy.

Ve středu odpoledne zasahovali například hasiči ze stanice Hlinsko spolu s dobrovolnou jednotkou ze Skutče u rodinného domku ve Skutči, kde došlo k poškození střechy zatížené sněhem. Pod jeho tíhou se utrhla římsa s pozednicí, trámy byly prohnuté a hrozilo zřícení střechy. Hasiči těžký sníh ze střechy odklidili a k události byl přivolán i statik, který posoudil stavbu, zda je obyvatelná či nikoliv. Naštěstí nedošlo při skutečské události k žádnému zranění.

Čtyřicet výjezdů

Středa ale nebyla příznivým dnem ani pro některé řidiče. Hasiči Pardubického kraje museli v tento den vytahovat zapadlé autobusy, nákladní automobily i osobní vozidla z příkopů. Profesionálové ale stále vyjíždějí odstraňovat rovněž nebezpečné sněhové a ledové převisy a rampouchy. Jedná se zejména o budovy mateřských a základních škol, nemocnice, divadla, katastrální úřady, knihovny, kulturní domy a další městské a státní objekty na území celého kraje.

„K uvolnění neprůjezdných vozovek a k odstranění nebezpečných stavů na střechách hasiči vyjížděli ve středu téměř čtyřicetkrát,“ doplňuje Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje.

(vh, man)

Hasiče stále zaměstnávají sněhové převisy a popadané stromy

Vyvrácené stromy, nebezpečné rampouchy a sněhové převisy nepřestávají zaměstnávat hasiče Pardubického kraje. K uvolnění neprůjezdných vozovek a k odstranění nebezpečných stavů na střechách hasiči vyjížděli ve středu 20. ledna 38krát.

Upozorňujeme opět na to, že za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob.
Měli by tedy i průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidi nebo majetek.

Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu, či se obrátili na technické služby popř. představitele své obce. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob (např. centra měst), na školách nebo zdravotnických zařízeních.

Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje