Ve skončeném volebním období byla ke vzniku koalice ve Skutči nutná spolupráce alespoň čtyř subjektů, avšak nyní by bylo možné získat většinu v devatenáctičlenném zastupitelstvu už po dohodě tří partnerů.

„Jednáme, ale zatím nemohu říci, zda půjde o koalici tří subjektů, nebo o koalicí tří s vyjádřením podpory ještě od čtvrtého partnera,“ naznačuje Pavel Bezděk.

Pod koaliční dohodu by se teoreticky mohli podepsat například zastupitelé za Patrioty, za KSČM, za Nestraníky nebo za hnutí ANO a ve hře by mohly být i hlasy seskupení Pro Skuteč nebo Mladých za Skuteč. Tak široké podpory ale zcela jistě nebude zapotřebí.

Do opozice naopak opět míří místní KDU-ČSL, které nepomůže ani dosažený zisk čtyř mandátů. „Jsme těsně druzí a to není žádná ostuda,“ říká teď lídr strany, někdejší skutečský starosta Pavel Novotný, který připojil i své poděkování voličům.

„Chci věřit, že s novými tvářemi bude zastupitelstvo fungovat lépe. Myslím tím více transparentnosti, včasnou a pravdivou informovanost, odbornou debatu o důležitých záměrech a chuť spolupracovat. Moje podpora a pomoc tím bude podmíněna,“ doplňuje Pavel Novotný.