Největší váhu v zastupitelském sboru města Skuteč budou mít Nezávislí - pro město a okolí. Jejich zástupci získali pět z celkových devatenácti mandátů. Druhou nejsilnější stranou je KDU-ČSL se čtyřmi mandáty, jejíž kandidáti získali pro stranu celkových 22,47 % hlasů. Ani takto silná pozice však lidovcům nemusí zaručit účast v budoucí většinové koalici. Právě naopak. Po minulých volbách se totiž domluvila většina zbývajících stran právě na spolupráci bez lidovců, které reprezentuje někdejší dlouholetý starosta Pavel Novotný. Matematicky vzato přichází podobná možnost v úvahu také nyní.

Skvělé vysvědčení

V zastupitelstvu Heřmanova Městce usedne sedm reprezentantů vítězného uskupení Živé město Heřmanův Městec. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu se budou setkávat s pěti zastupiteli za Patrioty, s pěti za KDU-ČSL a se čtyřmi ze sdružení Heřmani. Piráti získali 4,88 % a vyšli tak v Heřmanově Městci naprázdno.

Volebním lídrem Živého města Heřmanův Městec je stávající starosta města Josef Kozel. S výsledkem je nadmíru spokojen. „Náš volební výsledek je ještě výrazně lepší, než tomu bylo před čtyřmi lety. Naši kandidáti dostali dohromady o čtyři tisíce hlasů více než tehdy. Že jsme překročili hranici 30 procent, vnímám jako ocenění naší práce v končícím čtyřletém období,“ přemítá Josef Kozel.

Současnou heřmanoměsteckou koalici tvoří Heřmani a spolek Herout, který teď už ale nekandidoval. „Pro nás zůstávají možným koaličním partnerem Heřmani, potenciálním partnerem je také KDU-ČSL,“ dodal Josef Kozel.

Dvojice si prohodí role?

Po sečtení všech hlasů ve Slatiňanech je zřejmé, že ve městě uspěla nejlépe Sedma - strana pro Slatiňany, která v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získává sedm mandátů. Druhé SNK-ED získalo šest křesel, což by dohromady dalo pohodlnou většinu 13 mandátů.

Slatiňanská Sedma nyní tvoří ve městě vládnoucí koalici spolu s SNK-ED reprezentovaným především starostou Ivanem Jeníkem. „V těchto posledních volbách jsme si pouze vyměnili pozice. My jsme dosud měli šest zastupitelů a oni sedm, zatímco teď se situace obrátí,“ říká lídr Sedmy Daniel Vychodil. O pokračování uvedeného spojenectví ale včera ještě lídr nechtěl hovořit. „Na poradě Sedmy se teprve budeme bavit o dalším postupu,“ sdělil Daniel Vychodil. Je mu přitom jasné, že pro vytvoření koaliční většiny by teoreticky postačovalo i spojenectví s kandidujícím svazkem ODS a TOP 09. Ten získal ve slatiňanských volbách na základě 21,96 % obdržených hlasů celkem pět mandátů, což by ve spojení s mandáty pro vítěznou Sedmu rovněž zajišťovalo většinu potřebnou pro vládnutí.

Ilustrační foto
Dvojici úspěšných postupujících dělily jen desetiny procenta

V Třemošnici je zcela jasno

Hlasování v Chrasti ovládlo tamější uskupení Volba pro město Chrast, jehož nejvýraznější tváří je současná starostka města Martina Lacmanová. V patnáctičlenném zastupitelstvu bude hájit barvy vítěze šest jeho úspěšných kandidátů. Hnutí ANO 2011 tu získalo tři mandáty, o zbytek se dělí několik menších stran. Z kandidujících osmi subjektů ovšem v Chrasti zcela propadli sociální demokraté. Těm dalo hlas jen 3,65 % voličů a zástupci strany se nebudou podílet na dění ve městě ani jako opozice.

Zcela opačné a příjemné starosti mají lidé z SNK-ED v Třemošnici. Tady volby opět ovládla jejich strana, a to s působivým ziskem 50,49 % hlasů. V patnáctičlenném místním zastupitelstvu proto SNK-ED obsadí devět křesel a bude moci vládnout nerušeně samo. (man)