„Vrátili jsme do věže všechny materiály, které obsahoval původní tubus. Muzeum si pořídilo pouze kopie. Mince, listiny a další materiály jsme očistili od prachu a co bylo potřeba, tak narovnali, ale nic víc jsme s nimi nedělali," řekla vedoucí chrasteckého muzea Klára Habartová.

Do kupole vížky tak přibyly dvě schránky. První byla vyrobená z měděného plechu a obsahuje dobové informace o Chrasti, aktuální fotografie místních památek, právě vydané číslo Chrasteckých ohlasů a všechny současné mince a bankovky.

Do druhého tubusu z plastu byla vložena technická dokumentace oprav zámecké věže, a to na mediálních nosičích DVD a flashdisk.

„Nevíme, kdy se schránka znovu otevře, tak jsme do ní přiložili i spojovací kabely a doufáme, že informace z nosičů bude možné přečíst. Počítáme ale s oběma variantami, a tak jsme tam přidali i textové materiály," řekla chrastecká starostka Martina Lacmanová.

Zbývají hodiny

O tom, co se do schránky uloží, rozhodovali radní ve spolupráci s muzeem. Podle Martiny Lacmanové se do schránek vešlo vše plánované a dokonce několik materiálů navíc.

Do pozlacené kopule byly nové i staré materiály vloženy už minulý týden. Nad kupoli byla připevněná pozlacená korouhev s biskupským erbem a větrnými ukazateli. V pondělí pak jeřáb usadil vížku na její původní místo. Práce však ještě nekončí.

„Až budou hotové dokončovací práce, tak hodinářská firma zprovozní hodinový stroj, na ciferník umístí pozlacené ručičky a hodiny se rozejdou. Hotové by to mělo být do dvou týdnů," dodala chrastecká starostka.

LUKÁŠ VANÍČEK