„Podle druhu rostliny vykupujeme natě, květy, listy kořeny nebo plody. Momentálně začíná krásně nakvétat hloh, sbírat se už nechají také listy pampelišek, startuje i růst kopřiv. Objevuje se rovněž první březové listí, ale to je prozatím ještě mladé," popisuje běžící sezónu Pavel Dymák z výkupny ve Slatiňanech. „Výkupní ceny se proti loňsku zase o něco zvýšily, takže pokud má kdokoliv nějaký ten volný čas, může zkusit nějaké rostliny z našeho seznamu nasbírat, usušit a přivézt je k nám do Slatiňan," pokračuje Pavel Dymák, podle něhož je především důležité, aby měly usušené části výbornou kvalitu.

S částečně navlhlými nebo plísní napadenými rostlinami sběrači ve výkupně neuspějí. „Byliny se dále zpracovávají například pro výrobu čajů do lékáren, což je proces, který je sledovaný i Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Kvalita je tedy skutečně prvořadá," vysvětluje výkupce.

Se svými zkušenostmi se sběrem léčivek se nám svěřili i někteří Chrudimáci. „Občas sbírám, zejména květ černého bezu. Ale teď už jen pro sebe a rodinu. Před rokem 1989 jsem do výkupu prodával bezinky, byl to tenkrát slušný přivýdělek," svěřil se například Josef Lebduška.

Se sběrem má zkušenosti i ochránce přírody Tibor Schwarz. „Ano, sbírám, taky pro svou potřebu. Nejraději mateřídoušku a listy ostružiny, někdy i třezalku. Pokud jde o meduňku a mátu, ta roste často u známých na zahradě. Ale prodávat? To asi ne," říká.

Ceník výkupu léčivých bylin.

Ceník výkupu léčivých bylin.