Současná situace v nejmenší vládní straně – Věcech veřejných (VV) – připomíná hotový cirkus. Protikladné zprávy, které z něj vycházejí skoro každou hodinu, stejně jako úniky informací či teatrální gesta některých členů vybízejí k otázce a úvahám, kolik ještě má strana ve svých poslaneckých řadách podobných neřízených střel a zda dění z konce minulého týdne nebylo předehrou ještě k něčemu většímu.

Ačkoliv o právě uplynulém víkendu bylo na východě Čech krásné počasí, díky kterému mohli lidé spíš vyrazit na jarní procházky nebo připravovat své zahrádky na sadbu, v Praze bylo nepochybně rušno. A to nejen v sídle Věcí veřejných a sídle premiéra, ale především na Pražském hradě.

Prezident Václav Klaus, který se ve čtvrtek vrátil z týdenní státní návštěvy Jižní Ameriky, zcela nepochybně strávil velkou část víkendu konzultacemi a schůzkami s klíčovými aktéry a je možné, že v nejbližších hodinách či dnech opět vystoupí „z ústraní“ a téměř rozeprané koaliční strany přivede k dohodě. Aby bylo úplně jasno, tuto dohodu jim nadiktuje přímo on sám. Díky váze své autority a svým zákulisním vyjednávacím schopnostem mu v žádném případě nedělá problém postavit do latě i premiéra Petra Nečase. Domnívám se, že dojde-li k dohodě, bude plná překvapení a nečekaných výsledků. Poraženi budou všichni, vítězem pouze prezident Klaus.

Ale zpět k Věcem veřejným. Aktuální dění v jejich straně úplně v celé nahotě ukazuje, že v žádném případě nejde o klasickou parlamentní stranu, ale spíš jen podnikatelský projekt, v němž jsou poslanci něco jako zaměstnanci nebo manažeři ve firmě. Jednou za čas přijde šéf, ředitel či majitel (v tomto případě rozuměj Vít Bárta) a všem autoritativně řekne, co se bude dělat, jak pro co hlasovat a kdo má co říci. Diskuse je vyloučena, všichni prostě budou poslouchat!

O tom, že model řízení strany je blízký těmto manažerských postupům, svědčí fakt, že řada poslanců, kteří formálně stojí stále za Bártou a Johnem, nemají svůj názor a nevědí, koho případně podpoří, zda chtějí ještě vládu s ODS a TOP 09. Jediné, co nechtějí (a předpokládám, že to nechtějí ani poslanci z jiných stran), jsou předčasné volby. Protože i když od Nového roku došlo k docela razantnímu skrouhnutí poslaneckých platů, mít povolání zákonodárce je stále velmi slušně placený džob. A poslanci si beztak nabrali hypotéky, nakoupili auta a podobně a potřebují to splatit, většina z nich by se totiž v civilním životě k slušné práci a slušným penězům jen na základě svých schopností nedostala.

Současné dění v pražské nejvyšší politice je tak hrubou fackou do tváře obyvatel této země. Ale pozor, to nejsou jen ti pražští, sedí tam i zákonodárci odtud, z východních Čech. A my jsme si je vybrali. Na tohle je tam však nepotřebujeme. Nemudrujme o nich jen v hospodě u piva. Oni to musí slyšet. Řekněme jim to, a hezky důrazně!

Jiří Štefek, politolog

ANKETA: Co říkáte na aktuální dění kolem Věcí veřejných (VV)?

Filip Zajíček
Současná situace zcela jistě VV uškodí. Je škoda, že to tak dopadlo, ale nemyslím si, že by se to nedalo čekat. O Vítu Bártovi se od začátku vědělo, že je to byznysmen a že VV fungují spíše jako firma než politická strana. Jde o další ránu nadějím, že se kultivuje česká politická scéna a důkaz, že klientelismus je prolezlý celou společností. Netroufám si odhadnout, co bude dál. Snad nevznikne slabá vláda, která by se opírala o nečitelné přeběhlíky a nedokázala prosadit nic z chystaných reforem. Horší variantou by byly snad jen předčasné volby.

Zuzana Kaparová
Domnívám se, že události posledních dní VV určitě uškodí. Už od začátku jsem měla pocit, že směřování této strany není čistě jen politické. Nyní je nesmírně těžké komentovat aktuální situaci, protože ta se mění nikoliv ze dne na den, ale z hodiny na hodinu. Jde o mocenskou hru, do které málokdo vidí. Myslím, že ODS a TOP09 nebudou mít zájem na tom, aby padla vláda a došlo třeba až na předčasné volby. Ale člověk může mít nějaký pocit, jaký by asi měl být v ideálním případě další vývoj, jenže výsledek pak stejně může být jiný.

Iva Bartůňková
Pokud se někdo domnívá, že politika není založená na lobbingu, je naivní. Jestliže Vít Bárta někde říká, že jde do politiky, aby prosadil své ekonomické zájmy a pak to popírá, není to dobře. Připadá mi, že tato kauza je účelově vykonstruovaná. Pokud by měli odstoupit z funkcí všichni ministři, u nichž by se objevil stín pochybností, asi by nám ve vládě nikdo nezbyl. Přišlo by mi teď nezodpovědné ji destabilizovat, když má udělat důležité reformy. Dojde–li na předčasné volby, bude to jen zbytečné mrhání peněz daňových poplatníků.

A jak situaci kolem Věcí veřejných hodnotíte vy? DISKUTUJTE pod článkem!