VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení Hlinska plánuje v příštím roce vytvořit osm sociálních bytů

Chrudimsko – Hlinsko vlastní 327 bytů, o než je velký zájem. Novým žadatelům je proto pronajímá podle směrnice „Zásady pro přidělování bytů ve vlastnictví města Hlinska do nájmu občanům".

6.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Kočí

Podle ní musí zájemci podat žádost o přidělení bytu na předepsaném formuláři. K žádosti je také třeba doložit například potvrzení o bezdlužnosti vůči městu Hlinsku (případně obci, ve které má žadatel trvalé bydliště) a doklad o příjmu.

Z podaných žádostí je vytvořen pořadník, ve kterém jsou zájemci seřazeni podle bodů. Například trvalé bydliště v Hlinsku přinese žadateli hned deset bodů a doložení pracovního poměru pět. Za každé pololetí od nevyřízené žádosti nebo nezaopatřené dítě lze získat jeden bod.

POŘADNÍK A PRAVIDLA

Naopak pokud byl sám zájemce nebo osoba s ním žijící ve společné domácnosti v posledních dvou letech potrestán soudem či přestupkovou komisí, body se odečítají – za přestupek se strhávají tři body, za trestný čin osm. Neplacení nájemného v minulosti odebere bodů rovnou deset.

Aby bylo přidělování bytů spravedlivější, vedení Hlinska nyní pracuje na projektu, který by měl zajistit bydlení i pro sociálně slabší žadatele. V příštím roce by tak mohlo v Hlinsku vzniknout osm sociálních bytů.

Skuteč v současné době vlastní na 180 bytů, které pronajímá. Podle starosty Pavla Bezděka jsou nyní až na jeden obsazené. Pokud se nějaký uvolní, bytová komise vypíše výběrové řízení na nového nájemníka.

PRÁZDNÝ JEN NA CHVÍLI

„Většinou se vypisuje hned, jak nájemci končí smlouva nebo požádá o její ukončení, aby se vybral nový obyvatel a byt nezůstával dlouho opuštěný. Nebo byl prázdný jen na nejnutnější dobu například pro plánované úpravy," říká skutečský starosta.

Zájem o byty přitom podle Pavla Bezděka je poměrně velký. Počty žádostí se liší podle velikost nabízeného bytu, ale v průměru se na každý sejde okolo pěti až šesti žádostí.
Městu Chrudim patří v současné době 459 bytů, mezi než patří klasické nájemní bytové jednotky i byty v domovech s pečovatelskou službou.

Zájemce o přidělení bytu musí podat písemnou žádost a splnit předepsané podmínky. Jedním z kritérií jsou například zdravotní důvody, nebo potřeba bydlení po rozvodu, pokud se prokáže, že by mohla být ohrožena výchova nezletilých dětí.

O přidělení bytů rozhoduje Rada města Chrudim. Žádosti posuzuje a dále doporučuje bytová komise. Ta zasedá zpravila jednou do měsíce. Byty se pronajímají na jeden rok.

Autor: Lukáš Vaníček

6.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Ilustrační foto

Svíce zapálila výpary technického benzínu, tři ženy skončily v nemocnici

Ve slatiňanském zámku začala velká vánoční výstava

Slatiňany /FOTO/ - V sobotu 9. prosince pořádalo město Slatiňany a Státní zámek Slatiňany Vánoční jarmark na zámku i v podzámčí.

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Přecpaný archiv je minulostí. Muzeum má na léta vystaráno

Skuteč – Městské muzeum ve Skutči vyřešilo palčivý problém, neboť v jeho archivu už nebylo místo, kam by muzejníci mohli ukládat další písemnosti, tiskové materiály nebo fotografie.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT