Všichni oslovení vedoucí skautských oddílů se shodují, že nedostatek dětí není největším problémem, se kterým se setkávají. Tím je především nedostatek oddílových vedoucích.

„Před pěti lety jsme oddíl přebírali jako mladý kolektiv. Letos jsem však měl trochu strach, protože pět lidí skončilo vysokou školu a nebylo jisté, kam půjdou. Naštěstí zatím všichni zůstali doma nebo si našli práci v okolí. Jelikož ale práce na malých městech moc není, bojím se, že se odstěhují a budeme muset shánět nové vedoucí," říká vedoucí lužských skautů Jan Fikejs.

Volný čas

„Všechno je to o lidech, kteří si musí udělat volný čas na vedení kroužků, s tímhle problémem se myslím potýká celý republika," doplňuje vedoucí skautů z Heřmanova Městce Libor Kovačka.

Stát se oddílovým vedoucím není jen tak jednoduché, protože musí být plně kvalifikovaný pro práci s dětmi. Zájemce musí projít skautskou výchovou a následně splnit řadu zkoušek: nejprve čekatelskou, na jejímž základě může absolvovat velký zdravotnický kurz, a na závěr splnit vůdcovskou zkoušku, která se skládá z dvanácti oborů. Nutno podotknout, že tato práce je ryze dobrovolnická.

„Zájem dětí je taková sinusoida. Letošního táboru se účastnilo téměř 50 dětí. Rodiče se už nyní poptávají na naši celoroční činnost," řekl Libor Kovačka. Lužský oddíl čítá 65 členů. „Luže je malé městečko, takže tu dětí není mnoho," doplnil Jan Fikejs.

Bez mobilu do lesa

Letních táborů se účastní děti všech věkových kategorií, takže organizátoři mají těžší práci všechny je zaujmout. „Děti do páté třídy jsou hravé, ale je problém vymyslet něco, aby to bavilo i ty starší. Letošní tábor jsme měli proto na motivy fantasy knížky Eragon," uvedl vedoucí skautů v Luži.

Aktivity na skautských táborech vedou děti k samostatnosti. Malí účastníci se podílí na životu v táboře nosí dřevo, škrabou brambory a podobně. Vedoucí se snaží je také držet od moderní elektroniky. „Snažíme se na táborech, zařídit, aby si tam děcka nebrala mobily nebo notebooky. Rodiče s tím celkem souhlasí," dodal Libor Kovačka.

LUKÁŠ VANÍČEK