Předpověď meteorologů se splnila a teploty dosahují saharských výšek. Vysokými teplotami trpí zejména ti nejmladší a nejstarší. V obou případech hrozí jejich velmi rychlé odvodnění a s ním způsobené problémy, které by mohly skončit i smrtí. Přitom stačí tak málo – pít dostatek tekutin.

„Naše tělo obsahuje 70 u děti až 90 procent vody. Příjem vody je nezbytně důležitý k tomu, aby naše tělo dokázalo vedra překonat," vysvětlil primář Dětského oddělení Chrudimské nemocnice David Kasal. „K vedrům se dost často přidávají průjmová onemocnění, která odvodnění ještě umocňují. O víkendu jsem takhle přijímal tři děti," řekl primář.

Osvětová kampaň proti dehydrataci roste rok od roku, ale přesto stále někteří buď nedodržují pitný režim, anebo v případě, že k něčemu dojde, nedokážou si poradit.
„Pokud dítě začne zvracet, je nutné mu dávat tekutiny po malých dávkách. Obvykle to jsou tři až čtyři kávové lžičky chladné, mírně slazené tekutiny po deseti minutách.

Pokud do čtyř hodin dítě zvracet přestane, je možno mu dát napít. Časté jsou chyby, kdy rodič dá dítěti napít rovnou a ono není schopné v sobě tekutiny udržet," popsal David Kasal způsob, jak správně potlačit následky dehydrování.

Také seniory je třeba hlídat a pečovat o ně. „Každou hodinu je obcházíme a nabízíme šťávy, čaje nebo citronovou vodu. Vždycky počkáme, až skleničku vypijí, než odejdeme. Teplotám přizpůsobujeme i jídelníček. Vaříme teď hodně zeleninová jídla," řekla Hana Hostinská z Lůžkového a sociálního centra pro seniory v Chrudimi.

LUKÁŠ VANÍČEK