„Rychlost prováděných operací se tím mnohonásobně zvyšuje. Lze jich dělat i několik najednou. Takhle je jednotka vybavená stejnými zbraněmi výrazně ničivější," vysvětluje zástupce velitele 43. výsadkového praporu Chrudim major Ivo Zelinka a pokračuje: „Dává nám to možnosti, které nyní převyšují naše partnerské jednotky polských a amerických výsadkářů."

Na otázku, proč už nestačí jen radiové spojení, se pousměje: „Když do vysílačky musím popisovat, kde jsem, a ještě pozici nepřítele, je to, jako byste popisovali obraz kamarádovi do telefonu. To zabere tak tři minuty, ale když jej vyfotíte mobilem a pošlete mu fotku, hned ví, o čem se mluví," říká major.

Popis navíc velení předá jen statický obraz situace, která se může velmi rychle změnit, cíl zmizet a podobně. Výsadkáři získali přístup i k bezpilotním prostředkům, které jim umožní třeba vidět za horizont nebo sledovat bojiště z ptačí perspektivy.

Vojáci z chrudimské posádky se zúčastnili i vojskových zkoušek bojových kompletů. Ty nastávají po továrních zkouškách prováděných výrobcem a slouží koncovému uživateli, aby si dodávaný produkt otestoval v polních podmínkách, zda vyhovuje jeho potřebám z hlediska funkčnosti, odolnosti i uživatelské přátelskosti.

Podle slov majora Zelinky jsou výsadkáři z bojovými komplety spokojení. „Velmi pečlivě jsme vybírali specialisty, kteří s nimi budou operovat. Na operátory jsou kladeny velmi kruté jazykové požadavky – musí být schopni nesimultánního plného tlumočení, aby mohli například navádět letální palbu v mezinárodním prostředí," uvádí Ivo Zelinka a dodává: „Pokud se komplety budou rozšiřovat do dalších jednotek, úskalí bude v hledání dobrého operátora."