„Falešný“ traumaplán byl postupně aktivován ve Svitavské, Orlickoústecké a Litomyšlské nemocnici. V Pardubické a Chrudimské nemocnici se uskuteční cvičení ještě do konce roku. Do každé z nemocnic bylo postupně převezeno 15 až 20 „pacientů“. „Traumacvičení pořádáme v nemocnicích pravidelně, většinou ve spolupráci se záchrannou službou. Cílem je osvěžit si nastavené postupy a odstranit nedostatky v procesu. Každé cvičení přinese nové podněty, se kterými dál pracujeme,“ uvedl bezpečnostní a krizový manažer nemocnic Josef Vamberský.

MNOHO ZRANĚNÝCH

Hromadná neštěstí jako jsou dopravní nehody, přírodní katastrofy, epidemie a jiné havárie mohou nastat kdykoliv. Většinou mají společného jmenovatele, kterým je velký počet zraněných, kteří potřebují akutní lékařskou péči.

Poté, co se k obětem neštěstí dostanou hasiči a záchranáři, kteří osoby vyprostí, ošetří a zajistí životní funkce, je potřeba je rychle přepravit do nemocnice. Ty jsou připraveny na nečekané události. V tu chvíli se režim nemocnice přepne a na řadu přichází scénář tzv. traumatologického plánu. „Jeho cílem je vytvoření zvláštního systému poskytování neodkladné a následné péče. Urychleně se zajistí dostatečné kapacity personálu, lůžek nebo zdravotnického materiálu včetně zásob krve,“ vysvětlila mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová.

VEDOUCÍ LÉKAŘ

Cvičení v Litomyšlské nemocnici se zúčastnil i primář chirurgie Marek Serbák, který zastal funkci vedoucího lékaře třídění. „Mým úkolem bylo organizovat činnosti třídícího centra a koordinovat příjem pacientů. Třídit je a určovat, na jaké oddělení budou převezeni. V případě reálného spuštění traumaplánu bych sestavoval i operační týmy,“ řekl Serbák. (ik)