V sobotu (5. 2) jsem spolu s dalšími účastníky konference navštívil Národní izraelské muzeum. Jeho největší chloubou jsou Svitky od Mrtvého moře. Ty obsahují nejstarší písemné zachycení základních tezí judaismu. Vystaveny jsou ovšem pouze kopie. Originály leží v trezoru dole v podzemí.
Svitky ovšem nejsou jediným lákadlem muzea. V jeho prostorách se dá pohybovat celý den a obdivovat sbírky malířů z celého světa mj. Pabla Picassa či Andy Warhola. Jako Čecha mě potěšilo vystavení nádherného obrazu „Krumlov“ od Egona Schieleho. Prohlídka muzea předcházela oficiální části konference v kongresovém centru Teddy Hall.
Konference začala ihned po setmění. Přivítala nás politická legenda, devátý prezident Izraele a držitel Nobelovy ceny Šimon Peres. Prezidentův projev byl jak formálně, tak obsahově strhující. Mluvil zejména o vztazích Izraele k ostatním zemím a nezapomněl zmínit obavy Izraelců o budoucí vývoj v sousedním Egyptě.
Českou delegaci přišel pozdravit velvyslanec Tomáš Pojar, jehož otec byl prvním československým velvyslancem v Izraeli po obnovení diplomatických vztahů před 20 lety.
Na naší misi v Tel Avivu se rozhodně nenudí. Nejen kvůli intenzitě českých vztahů s Izraelem, ale také díky kulturním akcím nebo dobře udržovaným stykům s Izraelci s českými kořeny. Se seniory i s těmi, kteří využili práva vystěhovat se do Izraele teprve nedávno.
Jan Chvojka, poslanec PČR