Veřejná lednice, kterou v květnu zpřístupnila občanům místní pobočka České pirátské strany, příliš zaplněná není.

Možná za tím stojí stud lidí, kteří ji vnímají spíše jako pomoc bezdomovcům a jiným osobám v nouzi. Prostory v Radoušově ulici jsou otevřeny pravidelně v úterý, ve čtvrtek a v neděli od 17. 30 do 19. 30 hodin. Protože ne každý může v této době přinést nadbytečné zásoby potravin anebo si je naopak domů odnést, lednička z rozhodnutí pirátů nakonec stojí volně na ulici. „Rozhodli jsme se, že ji necháme bez dozoru. Některé soboty i neděle je na ulici po celý den," říká jeden z organizátorů projektu Jiří Jansa.

JOGURTY I PIVO

Lidé se podle jeho slov u lednice zastavují, ale větší výměna potravin se zatím nekoná. „Sem tam někdy někdo něco přidá. V lednici už byly sýry, jogurty, pivo nebo Coca-Cola," pokračuje Jiří Jansa.

Projekt je inspirován foodsharingem (sdílením potravin), který funguje především v Berlíně; kde jsou desítky veřejných lednic.

Jak organizátoři zdůrazňují, nejde primárně o sociální projekt pomáhající lidem bez domova. Má za cíl spojit lidi, kterým není obrovské plýtvání potravinami lhostejné, a povzbudit ostatní, aby jednali stejně. Není pravidlem, že musí člověk něco přinést, aby si mohl nějakou jinou potravinu odnést.

Za jídlo v lednici se neplatí, jde jen o to, aby nepřišlo nazmar.

JÍDLO V „AKCI"

Mnozí zahrádkáři mají velké přebytky svých výpěstků, což je dobrá příležitost poskytnout je těm, kteří ovoce a zeleninu rádi zkonzumují. Jsou i lidé, kteří rádi nakupují v „akci" a potom nejsou schopni jídlo zkonzumovat. Ve veřejné lednici mohou být i prošlé potraviny, ale obal nesmí být porušen.