Jarmarky a jiné tematické akce každoročně na Veselý Kopec přilákají davy lidí a není výjimkou, že jich za jeden den přijede sedm i deset tisíc. Jednoduchými počty si tak lze domyslet ztrátu, kterou Muzeum v přírodě kvůli koronavirovým opatřením letos utrpělo.

Dvanáctého října se brána veselokopeckého skanzenu uzavřela definitivně. S tím se jen těžko smiřují lidé, kteří každoročně začátkem října přijížděli na tradiční Bramborovou sobotu. „Škoda, těšili jsme se. Každoročně jsme tam nakoupili brambory k uskladnění a ochutnali různá jídla, třeba placky nebo erteple pečené v popelu. Ale chápu, že je opatření nutné dodržovat,“ říká Vendula Víchová z Pardubic, která do skanzenu jezdí pravidelně, aby nakoupila svým blízkým drobné dárky.

VÁNOCE NEBUDOU

Tím víc lituje, že se letos neuskuteční Vánoce na Veselém Kopci. „Je to smutné, ale nařízení vlády musíme všichni respektovat,“ podotýká ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Magda Křivanová, podle jejíchž slov dosáhla letošní návštěvnost skanzenu pouhých čtyřiceti procent té loňské.

Slabá sezona se naštěstí nedotkla průvodců, kteří pracují na dohodu, ani zaměstnanců – ti se věnují údržbě mobiliáře a dalším mimosezonním pracím.

Muzeum v přírodě Vysočina muselo uzavřít i Betlém, historickou část Hlinskas roubenými chaloupkami. „Plánujeme, že je před Vánoci alespoň svátečně vyzdobíme a pokud to doba dovolí, otevřeme prodejnu suvenýrů, která je nyní uzavřena kvůli nouzovému stavu,“ uzavírá Křivanová.

Hlinecká radnice ale plánuje 27. listopadu rozsvítit na Betlémě vánoční strom. Zda bude tento akt provázen tradičním jarmarkem, ukáže až vývoj epidemiologické situace v Česku.