Měsíc prochází v tomto týdnu souhvězdími Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb, počátkem týdne se jeho srpek ve tvaru písmene „D“ promítá na večerní oblohu do souhvězdí Střelce nedaleko Jupitera. Dne 7. října v 11 hodin a čtyři minuty je Měsíc v první čtvrti.

V tomto týdnu máme poslední příležitost pozorovat večerní průlety Mezinárodní kosmické stanice ISS. Stanice se znovu objeví na ranní obloze až koncem října. Nejjasnější přelet uvidíme ve východních Čechách ve středu 8. října večer, v době od 18 hodin a 45 minut do 18 hodin a 50 minut.

ISS poletí ve směru od západu k jihovýchodu; proletí kolem jasné hvězdy Arkturus v souhvězdí Pastýře, souhvězdím Hada, Hadonoše, Střelce, těsně mine Měsíc v souhvězdí Kozoroha. Nad obzorem jsou v době tohoto přeletu také dvě nejjasnější oběžnice, a to Venuše (nízko nad jihozápadem) a Jupiter (nad jihem; tato planeta zapadá koncem týdne kolem půl jedenácté večer).

Další okem viditelná planeta, Saturn, svítí na ranní obloze nad východním obzorem od půl páté ráno. Promítá se do souhvězdí Lva.

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici