Kraj mohou o dotaci na provoz obchodu nebo pojízdné prodejny žádat obce, které nemají více než 500 obyvatel nebo město do 2 000 obyvatel pro svou místní část, která má do 500 osob. Finanční prostředky jsou poskytovány zpětně podle skutečných nákladů v předchozím roce, mezi něž patří například elektrická energie, voda a vybavení v podobě ledniček či mrazáků.

Krajská dotace vždy pokryje maximálně polovinu nákladů a nejvyšší možná výše obdržených peněz je 100 000 korun.

Zájem roste

„V letošním roce podpoříme malé prodejny ve 37 obcích celkovou částkou 1,473 milionu korun. V roce 2009 kraj rozdělil 454 tisíc korun. Z čísel je patrné, že se zvýšil zájem a povědomí obcí o tento druh pomoci," řekl Václav Kroutil, krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.

Podle Kroutila se ukazuje, že podpora obchůdků na venkově je naprosto nezbytná a vnímá jej také jako významné preventivní sociální opatření.

„Díky těmto prostředkům se v malých vesničkách daří udržet v činnosti prodejny se základními druhy potravin. Zejména starší občané v zimních měsících se často jen obtížně dostávají do měst za nákupy. Snažíme se obcím pomoci, aby udržely při životě své prodejny," vysvětluje krajský radní a pokrčuje:

„Například v Bousově na Chrudimsku i díky dotaci od kraje mohl v roce 2011 vzniknout obecní obchod. V malých místních prodejnách navíc často koupíte kvalitní potraviny, které vypěstovali zemědělci žijící v regionu. Ti se přitom v konkurenci levného a ještě levnějšího jen obtížně prosazují do nabídky velkých mezinárodních obchodních řetězců," doplňuje Kroutil.

Staré prodejny

Mezi další vesničky, které využily možnost čerpání krajských peněz patří například Stolany, kde funguje malá prodejna. Jak uvedla tamní starostka Petra Stará, v loňském roce se na prodejně opravovala střecha a náklady se vyšplhaly na 300 000 korun. Žádost na kraj již podali.

Prodejnu si pronajímá soukromá osoba, která platí obci drobný nájem a náklady za energii. Budova je však podle starostky Petry Staré ve špatném stavu a vyjma střechy bude do budoucna potřeba opravit ještě okapy, příjezdovou cestu, fasádu a podobně. Náklady se možná vyšplhají až na půl milionu korun, přičemž část z nich by mohly pokrýt právě krajské dotace.

„Jsme rádi, že prodejna funguje, ač provoz není tak velký. Slouží spíše důchodcům a maminkám s dětmi, kteří se do města nedostanou," dodává starostka.

Ne vždy to funguje

Naopak už dva roky je zavřená prodejna v obci Ctětín. „Dokud tu prodejna byla, tak si provozovatel vyčíslil náklady a my jsme mu je s pomocí dotace hradili, ale přesto před dvěma lety odešel. Nad vlastní prodejnou neuvažujeme," říká ctětínský starosta Miloš Tomek.

Nakrátko byla zavřená prodejna i v Bousově, leč v dubnu ji znovu otevře nový pronajímatel. „Naše náklady se pohybují ročně okolo 200 000, kalkulujeme do nich i splátky za pořízení prodejny," uvádí tamní starosta Ladislav Chromek.

Podle dřenické starostky Růženy Zvěřinové místní prodejnu provozuje a vlastní soukromá firma, takže to pro obec neznamená žádné náklady.

LUKÁŠ VANÍČEK