Do pokladniček a na účet lidé vložili celkem 90 606 korun, v kasičkách se ocitly i slovenské a švédské koruny či eura. Starosta Chrudimě Jan Čechlovský v doprovodu tiskové mluvčí radnice Sylvy Drašnarové se v pondělí dopoledne vydal do Rabštejnské Lhoty a Mladoňovic, kde byl přijat starosty Vladimírem Pecinou a Josefem Ročkem.

„Vybraná suma byla rozdělena na polovinu, obce dostaly stejnou částku. Stejné to bylo bezprostředně po úderu vichřice, kdy město Chrudim uvolnilo pro každou padesát tisíc korun na nejnutnější likvidaci způsobených škod,“ řekla tisková mluvčí radnice Sylva Drašnarová s tím, že vyhlášení veřejné sbírky vyhlásila na svém zasedání rada města druhého července.

Tornádo poničilo Rabštejnskou Lhotu a její místní části velkou měrou, nejhorší situace byla ve Smrkovém Týnci. Všechny tamní domy měly poničenou střechu, za své vzala autobusová zastávka a zeleň. Podobná situace byla i v Mladoňovicích, kde vichřice poničila místní lidská obydlí velkou silou. Příroda se ještě z ničivého úderu nevzpamatovala, na jaře je naplánována lesní výsadba.