Po loňském obdržení bílé stuhy za činnost mládeže šli Prosetínští do klání o Vesnici roku znovu, tentokrát s úmyslem usilovat o trofej zelenou (za péči o zeleň a životní prostředí) nebo oranžovou (za spolupráci obce a zemědělského subjektu). close Fialová stuha je letošní novinkou. Ocenění se týká inovace. info Zdroj: Vesnice roku zoom_in Fialová stuha je letošní novinkou. Ocenění se týká inovace.

Starosta obce Michal Vychroň hned na začátku soutěže zalitoval, že už nelze usilovat o fialovou stuhu, která je letošní novinkou a má být oceněním inovativní obce.

Nakonec ale Prosetín fialovou pentli získal, když komisi jeho zástupci představili realizovaný plán vedoucí k energetické soběstačnosti ČOV Prosetín , solární sušárnu čistírenských kalů pro malé ČOV,- využití odpadního tepla při kompostování, obecní udírnu, mobilní fotovoltaickou elektrárnu a mnoho dalších moderních vymožeností.

„S oceněním je spojen zajímavý finanční bonus. Celý bude opět použit na naši společnou stavbu na hřišti Sokol Prosetin," řekl starosta obce Michal Vychroň.

Vloni čerstvým držitelům stuh předával Pardubický kraj krásných 450 tisíc korun, takže existuje předpoklad, že letos je odmění stejnou částkou. Stuhy jsou rovněž vázány s dotací ministerstva pro místní rozvoj, kde jde o částku kolem 300 tisíc korun.

Jako druhý zástupce Chrudimska v krajském kole Vesnice roku soutěžila obec Mrákotín. Ta nakonec stuhu nezískala, ale zvláštní ocenění má. "Jde o cenu za vzornou činnost naší knihovny, která je celoročním centrem společenského a kulturního života," potvrdila mrákotínská starostka Ludmila Vacková.