Konkurence bude velká, do jubilejního dvacátého ročníku se přihlásilo celkem 306 vesnic z celé České republiky. Lhůtu měly do konce dubna. V květnu a červnu budou očekávat členy hodnotící komise. Ta bude posuzovat hned několik kategorií: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péči o stavební fond a obraz vesnice, občanskou vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péči o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci V hledáčku komise bude také péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie.

„Přihlášeni jsme byli už vloni. Myslím, že nejde o žádnou rivalitu mezi obcemi, spíš jde o to, abychom si vzájemně předali své zkušenosti a případně nějaké dobré nápady okoukali," usmívá se starosta sdružených obcí Vysočina Tomáš Dubský. Jaký má tato vesnice soutěžní trumf nebo přesvědčovací argument? „Představíme samozřejmě naši historii, ale chceme ukázat, že i s ní jde krásně dohromady společenský život," dodává starosta Dubský.

Vítězná obec krajského kola postoupí do kola celostátního, které se uskuteční n přelomu srpna a září. Vítěze celostátního kola a nositele titulu Vesnice roku 2014 oznámí ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová v Luhačovicích při Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů „Písní a tancem".

Největší úspěch z Chrudimska zaznamenaly Kameničky, které v roce 2001 získaly celostátní titul.