Dobrou zprávou je, že ubývá popálených dravců. Elektrický proud způsobuje rozsáhlé podkožní popáleniny, takže zvířeti může úplně zčernat a odumřít křídlo nebo noha. Život ptáka je pak zcela odkázán na lidskou péči. „Naštěstí energetici izolují vodiče a montují na sloupy hřebeny. Zranění je tak mnohem méně,“ říká Josef Cach ze Záchranné stanice Pasíčka.

Vloni se dařila i záchrana malých zajíců. „Lidé je sbírají v domnění, že jsou opuštění. Potom už je nelze vrátit zpět k matce. Byly problémy s krmením, ale nyní objednáváme speciální sušené mléko, díky kterému zajíci většinou prospívají,“ dodává Josef Cach.

Zatím se zima neprojevila v plné síle, ale dá se předpokládat, že teploty v únoru klesnou. Záchranáři ze stanice Pasíčka budou jako každoročně přijímat telefonáty o labutích, které přimrzly na hladině rybníků. Podle letitých zkušeností však zamrzne ve vodě jedna labuť ze sta. Už se mnohokrát stalo, že po té, co se k ní záchranáři přiblížili, zamávala křídly a odletěla.

Záchranná stanice Pasíčka má působnost po celém Pardubickém kraji a z části i v kraji Vysočina. Její součástí je i infocentrum a ekocentrum.