Park postihlo další řádění živlů přesně rok a den po vichřici Herwart a měsíc a týden po vichřici Fabienne. „Střecha opravené kapličky je poškozená větrem a pádem větve, rozbitý je nově opravený plot. Jerlín japonský u zámku je rozlomený, napůl přeražený je jediný exemplář hadího smrku, vyvrácený je obrovský smrk u jezírka. Už dost! Stačilo!“ ulevuje si kastelán.

Kromě aktuální vichřice dostávají dřeviny v parku zabrat i kvůli přetrvávajícímu suchu a kvůli hromadnému odumírání modřínů, smrků a vejmutovek v důsledku napadení kůrovcem.

Park teď prochází historicky nejrozsáhlejší obnovou. „V těchto dnech je tu vysazováno 243 kusů dřevin! Dalších šedesát, které by měly nahradit lýkožroutem decimované porosty modřínu, přijede v listopadu. Budou dovezeny i tři sazenice douglasky v solitérní kvalitě a dále specialita v podobě borovice hustokvěté, šácholanu japonského (magnolie) a buku pendula,“ vypočítává kastelán, podle nějž by se ale nemělo zapomenout ani na 50 stromů vysazených v uplynulých letech. Celkem jde o 359 kusů sazenic. „Tak hlavně ať pořádně prší,“ přeje si Jaroslav Bušta.