Jakmile zdejší lesní správa uklidila následky vichřice Emma, už je tu další, mnohem rozsáhlejší kalamita. Středeční větrná smršť „sklidila“ dvojnásobné množství běžné roční těžby dřeva.

V pátek 27. června v poledne už měli lesáci zmonitorovaný terén, a to letecky. „Museli jsme zjistit škodu z výšky, do některých míst není možné se dostat,“ řekl nasavrcký revírník Jan Znojemský. Práce na likvidaci kalamity začaly ihned po řádění živlu, nejprve bylo nutné odklidit spadlé stromy z lesních cest. Ještě v pátek byly některé z nich ještě zavalené dřevem a tudíž neprůchodné. Hned po neděli začnou práce na odklízení dřeva, kterého je podle odhadu sto šedesát tisíc kubíků. Kvůli znehodnocení je třeba vytahat kmeny z lesů co nejrychleji. „Už nyní je dřevo poničené, podélně rozštípané. Tím se snižuje jeho cena,“ podotýká Znojemský.

Ještě ve pátek na mnohých místech okresu byly domácnosti bez dodávky elektrické energie. Patří mezi ně město Seč nebo Smrkový Týnec, místní část Rabštejnské Lhoty. Zůstat bez elektřiny znamená rozloučit se se zásobami jídla v mrazácích, protože v parných dnech se rychle zkazí.

„Naši lidé jsou šikovní, v obci fungují agregáty, na které se dá připojit prodlužovačkami. Kdo mohl, převezl své zásoby jinam,“ řekl starosta Vladimír Pecina s tím, že do pátečního večera by měli energetici dodávku proudu obnovit. Dnes přijedou do Smrkového Týnce hasiči z Lánů, kteří sami nabídli svou pomoc při likvidaci škod.