"Staročeská pouť k Chrudimi jednoznačně patří, jen ty ceny by bylo dobré udržovat v mezích," poznamenal Daniel, jeden ze sobotních návštěvníků. "Naši mladí s dvěma dětmi převážně za atrakce utratili tři tisíce korun. Aspoň si to holky užily do sytosti, každý rok to nemají," poznamenala Chrudimačka Irena.

Zajímavý poznatek je od Petry, která nedávno navštívila vídeňský zábavný park Prátr. "Tam byly ceny kupodivu o dost levnější a atrakce na jiné úrovni než u nás. Bezpečnější, zábavnejší, propracovanější a na minuty určitě delší. Dětské atrakce stály 2-3 euro, pro dospělé ty adrenalinové či hodně strašidelné 4-6 euro," srovnala ceny Petra.

Psali jsme ve čtvrtek:

Zástupkyně slavného rodu světských Vlasta Spilková představí premiérově v Chrudimi novou atrakci. Ta na pouť poputuje přímo z výroby.
Na chrudimskou pouť přijede přes 50 atrakcí. Ty podražily až o třetinu

U stánku s asijskými smaženými nudlemi v ulici Čs. Partyzánů se jedné zákaznici nelíbilo, že prodávající nemá u těstovin napsanou prodejní cenu ani gramáž. Když mu to řekla, odmítl ji obsloužit, a tak kontaktovala městskou policii. Obchodníkovi, kterého žena ještě nařkla ze špatného skladování masa, tlumočila rozhovor se strážníky jeho dcera. Doplnil poté cenovky i gramáž porcí, ale nevyhnul se sepsání záznamu, který obdrží Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Při pátečních poryvech větru skoro odlétl jeden z pouťových stánků:

Zdroj: Radek Pecina

Svodka Městské policie Chrudim nebyla zaplněna pouťovými událostmi, jak by se dalo očekávat. Kromě obvyklého rušení nočního klidu za zmínku stojí požár kabelu u staročeské radnice a údajné večerní koupání mladíků v Novoměstské kašně. "Znečišťují ji močí a zvratky," oznámila žena strážníkům. Ti po příjezdu nikoho nezastihli a voda se po vizuální stránce podle jejich názoru zdála v pořádku.

"Zdálo se mně, že je to hodně dobře zorganizované, všude čisto - i kolem nádob na odpadky," pochválil úklid Petr, další pouťový návštěvník. To může těšit ředitele Technických služeb Chrudim Zdeňka Koláře, který Deníku řekl, že se o pořádek v ulicích a na náměstí každý den staralo patnáct lidí.

Pouťový jarmark v loňském roce představil návštěvníkům jen pár atrakcí. Důvodem byla protiepidemická opatření.
Už žádný kočkopes. Velkolepou poutí chce Chrudim lidem vynahradit covidový půst

A v pondělí při časném ranním úklidu zmizelo vše, co Salvátorskou pouť připomínalo. "Bylo to několik tun odpadků," upřesnil Kolář.

Datum poutě navazuje na velmi starou tradici chrudimských Salvátorských poutí, která se vztahuje ke svátku „Proměnění Páně“. Slaví se tak v neděli po svátku, který připadá na 6. srpna. V dobách totality, kdy se pouť přemístila do parku Střelnice, pořadatelé na církevní pravidla nehleděli a datum vždy stanovili tak, aby byli lidé po výplatě.

Restaurace a kavárny lákaly návštěvníky pouti k návštěvě. Informační centrum nebo Muzeum barokních soch (Mubaso) zůstaly zavřené, přitom na pouť v Chrudimi přijíždějí lidé zdaleka a turistické informace by je mohly zajímat.

"Informační centrum omezuje provozní dobu každoročně. A přímo před vchodem do Mubasa stál nějaký foodtruck, takže by se návštěvníci ke vchodu museli složitě proplétat. Otevřené bylo Regionální muzeum, ale od pátku do neděle tam přišli pouze dva návštěvníci. Myslím, že lidem šlo hlavně o pouť, a ta se podle pozitivních ohlasů vydařila," uvedl chrudimský starosta František Pilný.