„Pardubický kraj má jedny z nejlepších silničářů v republice, úroveň Správy a údržby silnic Pk snese srovnání i v evropské konkurenci,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu, dopravní obslužnost a investice Jan Tichý. „V tomto případě se sice jedná o ukázky pro malé děti, přesto si ale myslím, že je dobře, když naši cestáři ukazují veřejnosti, co všechno dokáží.“

Děti malovaly solí

Chrudimské cestmistrovství pořádá akce pro veřejnost pravidelně. Po loňské prezentaci zimní techniky to je letošní Den otevřených dveří spojený s hrátkami pro děti s podtitulem Mladí cestáři. Pro ně silničáři připravili prohlídku techniky pro běžnou i zimní údržbu, umožnili jim křídami vyzdobit stěny skladiště soli a uspořádali koulovačku ze sněhu, který v rámci zimní údržby do areálu cestmistrovství navozili. A kdo ví, třeba nějakého chlapce či děvče nadchli a ve školkách teď vyrůstají noví cestáři. „Je to úžasný nápad a jsem velmi rád, že mě silničáři na tuto akci přizvali. Strávil jsem příjemné dopoledne s dětmi, ale zároveň jsem mohl s vedením krajských silničářů probrat možnosti údržby silnic v Chrudimi a blízkém okolí,“ řekl starosta města Petr Řezníček.

Kromě starosty se akce zúčastnil např. i radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. Toho přilákal nejen Den otevřených dveří, ale také výtvarná soutěž Zdravá a nemocná příroda. Tuto soutěž už několik let kraj i Správa a údržba silnic Pardubického kraje podporují. „Je to soutěž probouzející v dětech zájem o přírodu a o její ochranu. Oceňuji, že silničáři mají o životní prostředí také zájem a že i touto hravou formou to dětem sdělují,“ doplnil Kroutil.

Cestmistrovství se činilo

Chrudimské cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje se na akci důkladně připravilo. Jednotlivá stanoviště byla rozprostřena tak, aby se děti mohly podívat úplně všude. U každého auta byl k dispozici řidič, který uměl dětem odpovědět na všetečné otázky. „Naše cestmistrovství bude určitě v podobných aktivitách pokračovat. Máme návštěvníkům co nabídnout. Chceme prezentovat naši práci a naši techniku a když u toho ještě můžeme udělat radost, je to zase o něco milejší,“ prohlásil Jiří Mašík, vedoucí chrudimského cestmistrovství, který celou akci pro děti vymyslel.

Podívejte se na video z pátečního dne otevřených dveří

Zdroj: Youtube